Reklama

OZE

Tchórzewski: Widać miejsce dla OZE w polskim miksie energetycznym

Fot. ME
Fot. ME

„Istotne jest to, aby odnawialne źródła energii mogły być wykorzystywane jak najczęściej w ciągu roku i generowały niskie koszty wytwarzania energii” – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski”. Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska odbyło się 3 listopada 2017 roku w Warszawie. 

Według szefa resortu energii w kolejnych latach musimy się zmierzyć ze stale obserwowanym wzrostem zapotrzebowania na energię, który świadczy o rozwoju gospodarczym kraju. Stąd potrzeba wdrażania nowych i efektywnych ekonomicznie rozwiązań mających na celu zarówno wypełnienie celów polityki energetycznej Unii Europejskiej, jak i zapewnienie stabilnych i bezpiecznych źródeł pozyskiwania energii. 

Zobacz także: Tchórzewski: Zrobimy wszystko, aby dywersyfikacja stała się faktem

Struktura wytwarzania energii elektrycznej w Polsce jest i będzie w kolejnych latach oparta na węglu z rosnącą rolą czystych technologii węglowych, jednak w bilansie zapotrzebowania na energię widać także miejsce dla źródeł odnawialnych. Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego – Istotny wpływ na skalę wykorzystania OZE będzie mieć postęp technologiczny, zarówno w zakresie znanych już sposobów wytwarzania energii, jak i w zakresie rozwoju zupełnie nowych technologii.

Ogromnym atutem odnawialnych źródeł energii jest możliwość zaspokajania lokalnych potrzeb energetycznych. Takie rozwiązania pozwalają aktywizować regiony i budować wzajemne relacje. Stąd duże zainteresowanie powstawaniem klastrów energii, spółdzielni energetycznych i instalacji prosumenckich. Ważne, aby wszystkie te rozwiązania sprzyjały poprawie krajowego bezpieczeństwa energetycznego i wpływały na obniżenie poziomu zależności od importu surowców i paliw.

Zobacz także: Kolejny sezon walki ze smogiem. Czy widać pierwsze efekty? [INFOGRAFIKA]

kn/ME

Reklama

Komentarze

    Reklama