Reklama

Ropa

Wzrasta liczba inwestycji w sektorze ropy i gazu

Fot. www.pixabay.com
Fot. www.pixabay.com

Analitycy brytyjskiej firmy konsultingowej Wood Mackenzie prognozują, że w 2017 r. liczba projektów z sektora oil & gas, które wejdą w fazę decyzji inwestycyjnych, będzie dwukrotnie wyższa, niż w roku 2016.

W pierwszej połowie 2017 r. „(…) świat był już świadkiem rozpoczęcia 15 dużych projektów, których rezerwy handlowe szacuje się na 8 mld baryłek ekwiwalentu ropy” - twierdzą eksperci Wood Mackenzie. W całym roku 2016 zrealizowano łącznie 12 takich projektów, zaś ich zapasy oceniono na 8,8 mld boe. 

Z piętnastu projektów zatwierdzonych w pierwszej połowie bieżącego roku aż 11 dotyczy rozwoju już eksploatowanych złóż. Analitycy wskazują, że niosą one ze sobą mniejsze ryzyko, są mniej kapitałochłonne i rokują wyższą stopę zwrotu.

Powyższe informacje korespondują z oceną sytuacji zaprezentowaną przez Międzynarodową Agencję Energii, która zauważa w swoim najnowszym raporcie, że sektor oil & gas przechodzi poważną transformację. Polega ona na zmianach w kulturze organizacyjnej, większym nacisku na działania zapewniające zwrot nakładów w krótszym horyzoncie czasowym oraz realizacji nieco „prostszych” projektów, niż dotychczas.

Zobacz także: Erdogan ostrzega firmy naftowe. ,,Stracicie przyjaźń Turcji"

Zobacz także: USA zwiększą o 53% inwestycje w ropę z pokładów łupkowych

Reklama

Komentarze

    Reklama