Wodór przyszłością energetyki? Japończycy wierzą, że tak

15 października 2020, 16:54
16050699153_e514423406_c

Japonia będzie dążyć do uruchomienia komercyjnego łańcucha dostaw paliwa wodorowego już około roku 2030 - oświadczył minister przemysłu Hiroshi Kajiyama, podczas wirtualnej konferencji prasowej.

Minister, cytowany przez Reutersa, powiedział, że Japonia stara się "przyspieszyć" rozwój technologii związanej z transportem skroplonego wodoru, ponieważ zależy jej na osiągnięciu efektu skali. Wspomniał w tym kontekście o planach Kawasaki Heavy Industries, dotyczących wysyłki paliwa z Australii do Japonii. Zdolną do tego jednostkę zwodowano w grudniu 2019, natomiast pierwszy transport zaplanowano na początek przyszłego roku.

Trzy lata temu Japonia zaprezentowała strategię dotyczącą rozwoju sektora, która zakłada, że w 2030 roku będzie importować ok. 300 000 ton wodoru. W osiągnięciu tego celu pomóc ma zwiększenie budżetu - w przyszłym roku podatkowym będzie on wyższy o 20% i wyniesie ok. 800 milionów dolarów. "Biorąc pod uwagę rosnące tempo działań podejmowanych przez wiele krajów w celu szerszego wykorzystania wodoru, doszliśmy do wniosku, że jest on niezbędny dla dekarbonizacji" - mówił minister.

Tego samego dnia, w którym ogłoszono  przyspieszenie japońskich działań na rzecz wodoru,  Toyota i osiem innych firm ogłosiło, że w grudniu utworzą nową organizację branżową, ukierunkowaną na promowanie łańcuchów dostaw wodoru oraz budowanie globalnych sojuszy w tym zakresie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Robert G.
czwartek, 15 października 2020, 21:52

Znalazłem dane z Francji dotyczące wodoru : Aby wodór był "czysty", musi być produkowany z wody w elektrolizie za pomocą elektryczności o niskiej zawartości węgla : energia jądrowa, wiatrowa, hydrauliczna; energia słoneczna jest już zbyt węglowa z powodu produkcji paneli. (Przy czym produkcja wodoru z elektrowni jądrowych jest najłatwiejszą do opracowania.) Ale jest mały problem rzędu wielkości: we Francji, aby zastąpić wszystkie paliwa samochodowe wodorem otrzymywanym w wyniku elektrolizy z elektryczności wiatrowej, należałoby pomnożyć przez 15 moc zainstalowaną w wiatrakach i podwoić całkowitą produkcję energii elektrycznej we Francji ... Całkowicie niewykonalne. Istnieją jednak dwie dziedziny, w których produkcja wodoru w drodze elektrolizy jest opcją do rozważenia: produkcja nawozów sztucznych i redukcja rudy żelaza do produkcji stali. W transporcie nigdy nie będziemy w stanie zastąpić "czystym" wodorem znaczącej części z 3 miliardów ton paliw zużytych w 2019r na Świecie.

asad
sobota, 14 listopada 2020, 23:36

Gorzej że Francja odchodzi od atomu, znaczy lepiej, tylko dla ciebie to źle. Nie ma to jak wyliczenia bez kalkulatora. Kiedy entuzjaści atomu obudza sie z letargu atomowego, nawet filmy seriale im nie pomagają widocznie sporo idzie na promocję, a tu wszyscy nawet Francja rezygnują ( Francuzi już okręty podwodne nowej generacji zapowiadają elektryczne nie atomowe)

Righteous
czwartek, 15 października 2020, 21:52

Obecnie, żeby wytworzyć 1 kg wodoru potrzeba około 50 kWh energii elektrycznej. Na 1 kg wodoru auto przejedzie około 100 km. Więc potrzeba opracować lepszy sposób pozyskiwania wodoru, a jeśli chodzi o sprawność ogniw paliwowych, to obecnie jakieś 50% więc coś się da ugrać.

Tweets Energetyka24