Reklama

Wiadomości

Kluczowy członek OPEC+ spotkał się z Władimirem Putinem

Autor. Twitter / @HSajwanization

Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Mohammed bin Zayed al-Nahyan, udał się dziś z oficjalną wizytą do Rosji, by spotkać się z Władimirem Putinem. Przywódcy państw mają rozmawiać o kryzysie energetycznym oraz ogłoszonym przez OPEC+ ograniczeniu wydobycia ropy.

Reklama

„Podczas swojej wizyty, Jego Wysokość Szejk Mohammed omówi z prezydentem Putinem przyjazne stosunki między ZEA a Rosją, a także szereg kwestii regionalnych i międzynarodowych oraz wydarzenia będące przedmiotem wspólnego zainteresowania" – czytamy w komunikacie państwowej agencji informacyjnej ZEA WAM.

Reklama

Jak podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych ZEA, celem wizyty jest osiągnięcie skutecznych rozwiązań politycznych w obliczu wojny na Ukrainie.

Czytaj też

W trakcie rozmów Władimir Putin wskazał, że Rosja dąży do osiągnięcia stabilności na światowych rynkach energetycznych, chwaląc jednocześnie rolę Zjednoczonych Emiratów Arabskich w regionie, a szejk Mohamed bin Zayed wskazał na potrzebę zacieśnienia współpracy.

Reklama

Wizyta szejka ma miejsce tydzień po tym, jak kraje OPEC+, w celu zwiększenia zysków, ogłosiły ograniczenie wydobycia ropy naftowej o 2 miliony baryłek dziennie. Decyzja kartelu pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej jeszcze bardziej napięła stosunki między Stanami Zjednoczonymi, które od lipca ubiegały się zwiększenie wydobycia. Biały Dom zasugerował, że dokona ponownej oceny relacji z Arabią Saudyjską, ponieważ szuka sposobów na zmniejszenie kontroli OPEC+ nad cenami energii.

Komentarze