Reklama

Ropa

Ropa w USA tanieje

Fot.: Flickr.com
Fot.: Flickr.com

Ropa w USA tanieje. Na rynkach przygasa optymizm związany z podpisaną częściową umową handlową pomiędzy USA a Chinami -  informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,90 USD, po zniżce ceny o 0,28 proc.

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 65,07 USD za baryłkę, niżej o 0,23 proc.

W piątek chińskie władze ogłosiły, że urzędnicy z ChRL i USA uzgodnili tekst pierwszego etapu porozumienia handlowego, w którym przewidziano m.in. wycofywanie ceł i zwiększenie ochrony praw własności intelektualnej.

Umowa nie została jeszcze podpisana i ma to nastąpić na początku stycznia, a potem dopiero warunki porozumienia zostaną podane do publicznej wiadomości.

Na razie inwestorzy wolą być ostrożni ze względu na ograniczony zakres i brak szczegółów amerykańsko-chińskiego porozumienia.

"Brak szczegółowych informacji na temat umowy handlowej może w tym tygodniu wywierać presję na ceny ropy na rynkach paliw" - ocenia Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 89 centów do 60,07 USD za baryłkę, najwyżej od 16 IX.

W ubiegłym tygodniu surowiec na NYMEX zyskał 1,5 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama