Reklama

Ropa

Orlen przekaże 60 mln zł na sprzęt medyczny. Sasin: kapitał ma narodowość

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

PKN Orlen zadecydował o przekazaniu dodatkowych 60 mln złotych na walkę z pandemią koronawirusa. „Spółki Skarbu Państwa to ważny instrument w sytuacji kryzysowej – powiedział obecny na zwołanej przez prezesa Daniela Obajtka konferencji wicepremier Jacek Sasin.

PKN Orlen przeznaczył 60 mln złotych na zakup 7 milionów masek ochronnych. Pierwszy transport tego sprzętu dotarł dziś do Polski. Na konferencji zwołanej z tej okazji wystąpił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz prezes polskiego naftowego giganta Daniel Obajtek.

„Chciałem wszystkim prezesom spółek, a w szczególności prezesowi Obajtkowi podziękować (…). Same fundacje spółek Skarbu Państwa przekazały już ponad 80 mln złotych na zakup najpotrzebniejszego sprzętu. Bardzo długo nas przekonywano, że ten państwowy biznes jest przeżytkiem, czymś co powinno odejść, że kapitał nie ma narodowości (…). My zawsze uważaliśmy inaczej, że kapitał ma narodowość. Oczywiście będziemy wspierać własność prywatną, prywatne firmy, ale ważnym instrumentem w sytuacji kryzysowej są spółki Skarbu Państwa” – powiedział szef MAP.

„Skala działań ze strony spółek Skarbu Państwa jest bardzo duża. Jeszcze przed wybuchem epidemii spółki było bardzo aktywne, pomogły m.in. wzmocnić infolinię NFZ. To są również działania związane ze wsparciem instytucji państwa, które są na pierwszej linii frontu, to zrealizował przede wszystkim PZU. To są też działania nastawione do klienta (…), Poczta, która uczestniczy w dostarczaniu środków do odbiorców, PLL LOT realizujące program powrotów Polaków do domów razem z Polonusem. To wielka aktywność w działaniach oraz aktywność finansowa” – dodał Sasin.

„To, że tak szybko uruchomiliśmy produkcję płynu dezynfekującego wynika z faktu, że nie sprywatyzowaliśmy kilku spółek” – stwierdził z kolei Daniel Obajtek.

„Wspólnie z panem premierem Morawieckim i panem premierem Sasinem pracujemy przez nasze kontakty międzynarodowe nad innymi formami pomocy. Orlen jest odpowiedzialną firmą, powinniśmy się troszczyć o Polaków. Jesteśmy z państwem na dobre i na złe” – powiedział.

Orlen włączył się do walki z COVID19 praktycznie od razu po tym, gdy choroba dotarła do Polski. Gigant naftowy zapowiedział, że w swych zakładach w podkarpackim Jedliczu rozpocznie produkcję płynu wirusobójczego. Linie produkcyjne udało się przeprojektować w ciągu 10 dni, pierwsze dostawy środka trafiły do Agencji Rezerw Materiałowych, szpitali i wojska, pozostała produkcja – na stacje benzynowe, do sprzedaży detalicznej. Spółka przekazała też 6 mln złotych na walkę z koronawirusem.

Komentarze