Reklama

Ropa

Orlen: Innowacje będą dla nas trampoliną

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Na śniadaniu prasowym zorganizowanym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, przedstawiciele zarządu PKN Orlen przedstawili szczegóły dotyczące rozwoju innowacji w ich firmie. Kierunek i tempo tego procesu mają zostały uporządkowane w specjalnym dokumencie opublikowanym przez spółkę - w Strategicznej Agendzie Badawczej.

Podczas śniadania z dziennikarzami spotkali się: Patrycja Klarecka (członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej oraz Zbigniew Leszczyński (członek zarządu ds. rozwoju).

„Przed Orlenem stoi wiele wyzwań, które będą miały wpływ na to, jak potoczy się rozwój naszych innowacji (…). Jest to m.in. wszechobecna cyfryzacja, bez której firmy nie są już w stanie funkcjonować. Jako zarząd przyjęliśmy sobie za cel, żeby nasze podejście do innowacji usystematyzować i zoperacjonalizować” - powiedziała Klarecka.

Receptą Orlenu na to wyzwanie jest program wytyczony w Strategicznej Agendzie Badawczej, dokumencie opisującym ścieżkę rozwoju innowacji, który zakłada m.in. powstanie funduszu CVC oraz czerpanie pomysłów z zewnątrz dzięki projektom akceleracyjnym. „W Agendzie jedenaście głównych kierunków rozwoju technologicznego zgrupowaliśmy w cztery domeny technologiczne. Strategiczna Agenda Badawcza jest dopiero początkiem  Pracujemy teraz nad dokumentem dotyczącym metodologii projektów innowacyjnych” - dodała Klarecka.

O znaczeniu tego przedsięwzięcia dla firmy mówił też Zbigniew Leszczyński. „Mamy ambicje mieć własne innowacje. Jeśli chcemy podążać za trendami to musimy mieć własne technologie. Jestem przekonany, że to jest dobry kierunek, który w ciągu najbliższych lat przyniesie efekty. Dlatego też postanowiliśmy wybudować centrum badawczo-rozwojowe, które zostanie ukończone pod koniec 2020 roku. Liczymy na to, że będziemy wydłużać łańcuch wartości” - powiedział.

„Jestem przekonany, że innowacje to dla PKN Orlen trampolina, która pozwoli jeszcze wzmocnić pozycję na światowym rynku” - stwierdził.

Komentarze