Reklama

Ropa

Obajtek: budujemy silny koncern multienergetyczny

Fot. Orlen
Fot. Orlen

Budujemy silny koncern multienergetyczny. Będzie w Polsce inwestor, którego stać będzie na miliardowe inwestycje - powiedział w poniedziałek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

"Silny koncern multienergetyczny jest potrzebny zarówno Enerdze, jak i Orlenowi. Takie koncerny mogą realizować politykę energetyczną Polski" - powiedział Obajtek.

Prezes dodał, że takie koncerny są odporne na zawirowania gospodarcze, jak np. te związane z pandemią wirusa.

Prezes Orlen powiedział, że połączenie firm pozwoli realizować transformację energetyczną, co jest potrzebne obu spółkom.

"Orlen jest 4 grupą pod kątem wytwarzania energii elektrycznej" - stwierdził prezes. "Mamy również doświadczenie w sprzedaży oraz dystrybucji jako Grupa Orlen, możemy pakietować usługi".

Zdaniem Obajtka Orlen "zapina pewien proces inwestycji", a w efekcie - po dołączeniu do Grupy Lotosu "powstanie coraz większy podmiot, którego będzie stać na inwestycje rzędu mld zł".

Prezes Orlenu dodał, że biznes rafineryjny za kilkanaście lat będzie biznesem schyłkowym, a po planowanych połączeniach powstanie spółka, która będzie mogła pozwolić na inwestowanie miliardów zł, również w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, w tym farmy offshore.

"Przejęliśmy Anwil, Rafinerię Możejki oraz Unipetrol, z czego wynika, że mamy doświadczenie" - powiedział Obajtek. "Nie możemy patrzeć przez perspektywę jednej kadencji, czterech lat".

Prezes Orlenu powiedział, że przejęcie Energii nie oznacza, że spółka znika z Pomorza, tylko że zyskała inwestora, który ma środki m.in. na dokonanie transformacji energetycznej.

Obajtek dodał, że w ciągu 2 miesięcy przedstawi plan, jak uzyskać najwyższy poziom synergii podczas przejmowania Energi przez Orlen, a w rok zostanie wprowadzony w życie.

"Te ponad 4 miesiące transakcji to najszybszy proces przejęcia, dalej będziemy analizować plany i dostosowywać do strategii Grupy Orlen" - stwierdził..

W grudniu 2019 r. Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich 414 mln 67 tys. 114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę. W marcu podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia br. terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu, powołując się na "uzasadnione okoliczności".

1 kwietnia zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska, oceniając, że nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji, a 15 kwietnia Orlen podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję, oferowaną w wezwaniu. 20 kwietnia Skarb Państwa zgodził się sprzedaż swoje akcje po wyższej cenie.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa ma 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych, zatrudnia prawie 10 tys. pracowników, od grudnia 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Orlen podkreślał, że Energa ma ponad 50 aktywów produkujących energię ze źródeł odnawialnych, jak elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Z OZE pochodzi ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama