Reklama

Ropa

Irak nawołuje o stabilizację na rynku ropy i porozumienie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Władze w Bagdadzie podjęły ofensywę negocjacyjną w celu ustabilizowania sytuacji na rynku ropy naftowej. Po zerwaniu porozumień w ramach OPEC+ i groźbach Arabii Saudyjskiej o zintensyfikowaniu produkcji, cena surowca spadła o 30%.

„Irak prowadzi obecnie negocjacje z zainteresowanymi stronami w celu osiągnięcia nowego porozumienia, które ustabilizuje rynek ropy i położy kres spadkowi cen ropy. Poprzednie porozumienie o ograniczeniu wydobycia wygasa z końcem marca, zamierzamy wykorzystać ten czas, aby wezwać kraje członkowskie OPEC i państwa trzecie w organizacji, aby osiągnąć porozumienie, które przywróci równowagę na światowym rynku naftowym ”- powiedział agencji Ria Nowostii Asem Jihad, rzecznik irackiego ministerstwa ropy.

 

Dodaje, że „byłoby nierozsądne” ze strony Iraku, aby zwiększyć podaż ropy i doprowadzić do dalszego obniżenia cen. „Spadające ceny ropy spowodują znaczne szkody, szczególnie dla krajów produkujących – zaznaczył.

„Delegacja iracka poczyniła znaczne wysiłki, aby zbliżyć poglądy Arabii Saudyjskiej i Federacji Rosyjskiej na spotkaniu OPEC w Wiedniu kilka dni temu” - powiedział urzędnik. Po zapowiedziach Saudów oraz Rosjan o znacznym zwiększeniu produkcji, w sektorze naftowym najprawdopodobniej dojdzie do wojny cenowej. 

Irak jest drugim największym producentem ropy naftowej w OPEC i czwartym na świecie. Wedle danych z grudnia 2019 roku ten kraj produkuje 4535 milionów baryłek dziennie.

Reklama

Komentarze

    Reklama