Reklama

Gaz

PGNiG odkryło kolejne złoża gazu w Polsce

Fot. PGNiG
Fot. PGNiG

Zaledwie kilka dni po informacji o nowym złożu w okolicach Środy Wielkopolskiej, PGNiG dokonało kolejnego odkrycia, tym razem na terenie gminy Rokietnica. Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H na koncesji Pniewy – Stęszew, na której PGNiG SA jest samodzielnym operatorem prac.

Prace poszukiwawcze specjalistów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wykonywano w utworach piaskowych piaskowców tzw. czerwonego spągowca. Dzięki  zastosowaniu nowych rozwiązań z zakresu wiercenia horyzontalnego sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H, na koncesji Pniewy - Stęszew (nr 14/2001/p). Osiągnął on głębokość 3625 metrów, a jego całkowita długość wynosi 4255 metrów, w tym około  400 metrów odcinka poziomego.  

W wyniku opróbowania otworu Rokietnica-5H uzyskano przemysłowy przypływ gazu ziemnego o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej około 85%. Aktualnie
w otworze prowadzony jest test produkcyjny, którego zadaniem jest określenie parametrów eksploatacyjnych złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności, około 70 mln m3 na rok, potwierdziły wcześniejsze założenia geologiczne.  

Zobacz także: PGNiG i Orlen odkryły nowe złoże gazu w Polsce

Postęp technologiczny kluczem do sukcesu

„Nowo odkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia firmy z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze Grupy” – mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.   

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H w styczniu 2017 r.  na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie „Pniewy-Stęszew”.  PGNiG jest samodzielnym operatorem pracna tej koncesji, któraobejmuje powierzchnię ok. 1 000 km2.

kn/PGNiG

Reklama

Komentarze

    Reklama