Reklama

Wiadomości

PGE podpisała największy kontrakt w historii polskiej energetyki odnawialnej

Autor. Twitter / @Grupa_PGE

Kontrakt na dostawę 107 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jaki PGE i Orsted zawarły z Siemensem Gamesą, to największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce - oświadczył w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Reklama

Jak podkreślał na konferencji z okazji zawarcia umowy, cały projekt Baltica MFW PGE i Orsteda to największa w Europie inwestycja offshore i jedna z największych w Europie.

Reklama

"Nie było w historii Polski, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne, większej inwestycji niż projekt morskiej energetyki wiatrowej" - dodał podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Czytaj też

Kontrakt obejmuje dostawę i instalację 107 morskich turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda i o łącznej mocy 1 498 MW, umowę serwisową i gwarancyjną, która dotyczy świadczenia usług serwisowych przez 5 lat od uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostaw środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych, a także umowę dostawy części zamiennych i narzędzi.

Reklama

Projekt MFW Baltica, w którym PGE i Orsted mają po połowie udziałów, składa się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW. Zgodnie ze strategią PGE, Baltica 2 ma ruszyć do końca 2027 r. a cały projekt MFW Baltica, czyli farmy Baltic 2 i Baltica 3 ma powstać do 2030 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama