Reklama

Wiadomości

Analityk: ceną energii w Niemczech rządzi... pogoda

Autor. Karol Byzdra / Energetyka24 / Canva

Po tym jak w ubiegły weekend wyłączone zostały ostatnie działające elektrownie jądrowe, ceny energii w Niemczech ulegną większej zmienności zależnej od pogody – powiedział Tobias Federico, założyciel centrum analitycznego Energy Brainpool.

Reklama

W trakcie wczorajszego Niemieckiego Dnia Energii w Düsseldorfie analityk stwierdził, że produkcja energii elektrycznej z OZE będzie bardziej zależna od warunków pogodowych, co w konsekwencji przekuje się na wahania krajowych cen energii w nadchodzących latach.

Reklama

„Przyszłe scenariusze cenowe musiałyby w dużym stopniu uwzględniać ryzyko pogodowe wynikające z temperatur, wiatru i poziomu nasłonecznienia" - powiedział Federico.

Czytaj też

Przypomnijmy, że decyzją rządu ostatnie trzy działające elektrownie jądrowe w Niemczech zostały wyłączone. Media do dziś krytykują ten ruch nazywając go „strzałem w kolano". Pierwszej nocy po odejściu od atomu, braki w systemie krajowym elektroenergetycznym musiały zostać uzupełnione energetyką jądrową z Francji oraz węglową z Polski.

Reklama

Debata w Bundestagu na temat atomu wciąż się toczy. Podczas gdy Zieloni żądają demontażu reaktorów i pocięcia ich na przysłowiowe żyletki, część członków koalicji rządzącej, a także opozycji, wzywa do zakonserwowania reaktorów w celu przeciwdziałania potencjalnym kryzysom w dostawach energii elektrycznej wywołanych następstwami wojny na Ukrainie.

Czytaj też

Według Energy Brainpool, w założeniach opartych wyłącznie na scenariuszu pogodowym, niemieckie miesięczne ceny mogą osiągnąć szczyt powyżej 250 EUR/MWh w nadchodzącej zimie, a następnie będą stopniowo spadać. Jednak przy uwzględnieniu tysięcy różnych innych scenariuszy, ceny te mogą równie dobrze wahać się w przedziale od 110 do nawet 300 euro za MWh w kolejnej zimie.

Reklama

Komentarze

    Reklama