• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Ok. 3,1 tys. ton CO2 rocznie mniej dzięki elektrowni fotowoltaicznej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dzięki elektrowni fotowoltaicznej w gminie Czernikowo unikamy emisji CO2 na poziomie około 3,1 tys. rocznie - poinformowała w piątek Grupa Energa, do której należy elektrownia.

Jak informuje Energa, roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na 3,5 tys. MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1,6 tys. gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240 W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.

Elektrownia jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla. 

Elektrownia fotowoltaiczna w gminie Czernikowo, to największa tego typu instalacja w Polsce, zajmująca powierzchnię ok. 7,7 ha. 

"O wyborze lokalizacji zadecydowały m.in. korzystne warunki naturalne, bezpośrednia bliskość do użytkowników końcowych, bliskość do innych źródeł OZE (Odnawialnych Źródeł Energii - PAP), spójność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz przychylność bezpośrednich odbiorców i interesantów projektu" - napisano w komunikacie. 

"Inwestycja przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii, mając pozytywny wpływ na realizację celów stawianych przez unijne i krajowe polityki, dotyczące sektora energetycznego" - dodano.(PAP) 

Komentarze (1)

  1. Palmel

    jeden piorun i po całej instalacji, a kto to będzie serwisował czyścił, odkurzał a falowniki będą się same regenerować a co będzie jak narobi ptaszek z lotu i dlaczego największa farma w Wierzchosławicach zbankrutowała a dlaczego ta nie zbankrutuje bo będą dopłacać cwaniakom z naszych podatków