Reklama

Gaz

Nord Stream II: Przesył gazu czterokrotnie droższy, niż przez Polskę i Ukrainę

Zgodnie z informacją przekazaną przez ukraińską spółkę przesyłową Naftogaz tranzyt rosyjskiego gazu przy użyciu standardowej trasy biegnącej przez Polskę i Ukrainę będzie nawet czterokrotnie tańszy niż szacunkowy koszt dokonywania go przy użyciu Nord Stream 2.

Informacja została przekazana w komunikacie spółki. Szacunki dotyczą 2020 roku. Tak niski koszt tranzytu gazu ma wynikać z tego, że do 2019 roku koszt budowy infrastruktury przesyłowej na Ukrainie ma zostać w pełni zamortyzowany, co umożliwi zaoferowanie bardziej konkurencyjnych warunków przesyłu.

W komunikacie spółki została podważona opłacalność ekonomiczna projektu Nord Stream 2. "Jesteśmy zaniepokojeni tym, że Gazprom przeznacza środki na projekty ekonomicznie nieuzasadnione" - powiedział Yuri Vitrenko, wiceprezes ds. rozwoju Naftogaz. Ukraińcy podkreślili również, że realizacja Nord Stream 2 nieuchronnie doprowadzi do wzrostu cen gazu dla konsumentów i niedoboru tego surowca w regionie.

Informacja przekazana przez ukraińską spółkę, podważająca ekonomiczną opłacalność projektu, stanowi cios dla głównego argumentu podnoszonego przez Rosję i Niemcy, w myśl których Nord Stream 2  ma uzasadnienie tylko biznesowe i nie powinien być blokowany przez polityczne działania.

Zobacz także: Rosjanie nadal pod presją. Orlen umacnia się w Czechach

Zobacz także: Groźba wstrzymania dostaw gazu realna. Katarskie LNG złagodzi kryzys

 

Komentarze