Reklama

Wiadomości

Poziom wód u wybrzeży Chin najwyższy w historii

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Unsplash.com

Poziom morza w Chinach osiągnął w zeszłym roku najwyższy poziom w historii, co zostało spowodowane wzrostem temperatury wody oraz topnieniem lodowców i pokryw lodowych na biegunach - poinformował rząd w swoim raporcie.

Poziom mórz przybrzeżnych był o 84 mm wyższy w 2021 r. niż średnia z lat 1993-2011 - podało chińskie Narodowe Centrum Monitoringu Środowiska Morskiego w corocznym biuletynie.

Raport ostrzegł, że wzrost poziomu mórz spowodowany zmianami klimatu ma "ciągły wpływ" na rozwój regionów przybrzeżnych, i wezwał władze do poprawy monitorowania i wzmocnienia wysiłków w zakresie wczesnego ostrzegania i zapobiegania.

Długoterminowe skutki tego wzrostu obejmują erozję ekosystemów przybrzeżnych i utratę równin pływowych. Przybrzeżne miasta stoją w obliczu większego ryzyka powodzi i słonych przypływów - podało centrum, które jest jednostką badawczą ministerstwa zasobów krajowych.

Zagrożenie dla wybrzeża

Od 1980 r. poziom mórz przybrzeżnych w Chinach wzrasta średnio o 3,4 milimetra (0,13 cala) rocznie, co przewyższa tempo globalne w tym okresie.

Chociaż temperatura wód przybrzeżnych Chin w 2021 r. nieznacznie spadła w porównaniu z rokiem poprzednim, nadal była trzecią najwyższą w historii i o 0,84 stopnia Celsjusza wyższą od średniej z lat 1993-2011.

Czytaj też

W ubiegłym roku ministerstwo środowiska prognozowało, że w ciągu najbliższych 30 lat poziom wód przybrzeżnych wzrośnie o kolejne 55 mm do 170 mm, co będzie wymagało od Chin wzmożonych wysiłków na rzecz ochrony wybrzeża.

Miasta wschodniego wybrzeża zaczęły przygotowywać plany awaryjne na wypadek podniesienia się poziomu morza, a centrum handlowe Szanghaju rozważa budowę nowych tuneli odwadniających i bramek pływowych.

Komentarze