Reklama

Górnictwo

Drastyczny spadek importu węgla do Chin

fot. Leon Liu/ Unsplash/ Domena publiczna

Z wyników badań zaprezentowanych w czasopiśmie naukowym Joule wynika, że Chiny intensywnie rozbudowują krajową infrastrukturę służącą m.in. transportowi węgla. Celem jest tutaj zmniejszenie zależności od importu, poprzez zwiększenie „zasięgu” lokalnych kopalń.

Reklama

Według China Energy Investment Corporation zużycie węgla w Państwie Środka wyniesie w bieżącym roku 4,37 mld ton, co będzie oznaczać wzrost na poziomie 2,2%.

Reklama

Równocześnie w okresie styczeń - marzec 2022 odnotowano gwałtowny spadek importu tego surowca. Wyniósł on 24,2%, co przełożyło się na 51,81 mln ton sprowadzonego węgla.

Czytaj też

Analitycy spodziewają się, że do 2025 roku import węgla do Chin spadnie do poziomu 95-130 mln ton, czyli znacznie mniej niż np. w 2019 r. kiedy wyniósł 185 mln t.

Reklama

Na początku tygodnia Pekin ogłosił, że w tym roku wydobycie wzrośnie o zawrotne 300 milionów ton. Chińczycy twierdzą przy tym, że na aktualności nie tracą mimo to zapowiedzi związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej do roku 2060. Szczyt emisyjności oczekiwany jest w okolicach roku 2030.

Reklama

Komentarze

    Reklama