Reklama

Wiadomości

Lipiec się nie zatrzymuje - kolejny rekord temperatury pobity

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Canva.com

Według danych z narzędzia Climate Reanalyzer Uniwersytetu w Maine 6 lipca 2023 r. został najcieplejszym dniem w historii pomiarów.

Reklama

Na razie nieoficjalnie, 6 lipca średnia globalna temperatura osięgnęła 17,23°C. Może to być już trzecim rekordem w tym miesiącu. Wcześniej na podium był 3 lipca z wynikiem 17,01°C, który wkrótce został pobity, gdy 4 lipca odnotowano średnią temperaturę na poziomie 17,18°C. Amerykańska National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) stwierdziła, że nie może potwierdzić najnowszego wyniku, ponieważ dane częściowo pochodzą z symulacji komputerowych.

Reklama

Chociaż temperatury, które widzieliśmy na zewnątrz w ostatnich dniach, były znacznie wyższe niż 17°C, należy pamiętać, że jest to średnia dla całej Ziemi. Obejmuje więc zarówno obszary, gdzie termometry pokazywały ponad 40°C, jak i te regiony znacznie chłodniejsze, takie jak Antarktyka.

Czytaj też

5 lipca Paulo Ceppi, klimatolog z London's Grantham Institute, powiedział w wywiadzie The Washington Post, że takich temperatur nie było na Ziemi od 125 tys. lat. Biorąc pod uwagę postępującą zmianę klimatu i fakt, że zjawisko El Niño dopiero się zaczyna można spodziewać się kolejnych rekordów. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) z maja 2023 r., jest prawie pewne, że co najmniej jeden rok z najbliższych pięciu lat będzie najcieplejszy w historii pomiarów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama