Reklama

Klimat

Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku globalne emisje dwutlenku węgla spadły o 8,8%. Przyczyną są głównie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Badania, na które powołuje się agencja Reutera, zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications". Zrealizowała je grupa naukowców z Chin, Francji, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Twierdzą oni, że w okresie od stycznia do czerwca br. globalne emisje zmniejszyły się o 1551 milionów ton, tj. 8,8% r/r.

Taki poziom redukcji oznacza, że mamy do czynienia z największym spadkiem dla tego okresu (I połowa roku) w historii. Zdaniem badaczy był on większy nawet od towarzyszących kryzysom gospodarczym czy II wojnie światowej (choć należy mieć na uwadze, że średnie emisje są obecnie znacznie wyższe). 

Oprócz pandemii, która znacząco ograniczyła zużycie energii wykorzystywanej w produkcji przemysłowej oraz transporcie, na taki stan rzeczy wpłynęła również wyższa średnia temperatura (dla tego okresu) na półkuli północnej.

Badanie wykazało, że największy dzienny spadek emisji przypadł na kwiecień, kiedy obowiązywały najsurowsze ograniczenia związane z pandemią. Sytuacja zaczęła się zmieniać na przełomie kwietnia i maja, kiedy Chiny (oraz część europejskich krajów) zaczęły znosić ograniczenia związane z działalnością gospodarczą.

Komentarze