Reklama

Klimat

Audytor: ponad połowa firm zajmująca się kompensacją CO2 nie realizuje projektów

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ponieważ coraz więcej firm wyznacza cele dotyczące zerowej emisji gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie planety, wiele z nich zwraca się do firm zajmujących się kompensacją emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć swój wpływ na klimat. 

Na przykład linia lotnicza może kupić offset w oparciu o projekt, w którym sadzi drzewa w celu pochłaniania dwutlenku węgla, i policzyć to na podstawie własnego śladu. Rynek jest jednak nieuregulowany i wiele offsetów nie spełnia obietnic klimatycznych. 

Londyński startup Sylvera Ltd stara się zwiększyć przejrzystość, nadając ratingi projektom, podobnie jak S&P Global Ratings i Moody's Investors Service robią w przypadku emisji długu. Do tej pory firma przeanalizowała około 35 projektów i stwierdziła, że prawie połowa z nich nie dostarcza tego, co twierdzi że dostarcza. Według założyciela Samuela Gilla co najmniej trzy projekty otrzymały ocenę śmieciową. 

Firma wykorzystuje machine learning do analizowania danych, takich jak zdjęcia satelitarne, w celu przyjrzenia się historycznemu użytkowaniu gruntów i oceny wyników projektu w porównaniu z punktem odniesienia wyznaczonym przez jego programistów. „Nikt nie jest w stanie powiedzieć, które projekty są prawdziwe, a które nie” - powiedział Gill Bloombergowi. „Nasze dane i usługi powinny przekazywać więcej pieniędzy najlepszym projektom” - dodał.

Jeden z projektów, który ocenia Sylvera, nie miał na celu zapobieżenia wylesianiu na pewnym obszarze. To prawda, ale na pobliskich obszarach doszło do znacznego wylesienia, co oznacza, że wkład konkretnego obszaru był znikomy. 

Reklama
Reklama

Przy około 40% projektów, nad którymi pracował Sylvera, nastąpiła pewna redukcja emisji dwutlenku węgla, ale nie tak bardzo, jak obiecał deweloper. W jednym przypadku pożar zniszczył część projektu. To nie była wina deweloperów, ale ograniczyło to potencjalną redukcję.

Reklama

Komentarze

    Reklama