Reklama

Portal o energetyce

Jeśli Rosja odetnie dostawy, Włochom może nie wystarczyć gazu do końca zimy

Autor. Sean MacEntee / Flickr

Jeżeli Rosja całkowicie odetnie dostawy gazu, to Włochom wystarczy gazu do końca lutego - poinformował Roberto Cingolani, minister transformacji ekologicznej.

Reklama

„W przypadku zatrzymania dostaw z Rosji na początku zimy, rezerwy wystarczą do lutego" - powiedział minister podczas konferencji prasowej. Dodał, że w marcu niewykluczony byłby niewielki deficyt, a w kwietniu spodziewa się, że zużycie spadnie.

Reklama

Cingolani podkreślił również, że dzięki wysiłkom na rzecz oszczędzania energii oraz pozyskiwaniu nowych źródeł dostaw Włochy będą „całkowicie niezależne” od rosyjskiego gazu w drugiej połowie roku 2024.

Czytaj też

Jak podaje Reuters, włoski rząd zapowiedział, że w drugiej połowie 2022 r. zamierza obniżyć temperaturę w budynkach publicznych i prywatnych o 1 stopień Celsjusza, przy jednoczesnym skróceniu czasu ogrzewania o 1 godzinę dziennie.

Reklama

Celem jest obniżenie krajowego zużycie gazu o 2,6 miliarda metrów sześciennych w 2022 roku oraz o 11 mld m3 do 2025 r.

Obecnie Włosi, podobnie jak reszta Europy, zatłaczają gaz do swoich magazynów. „Zapełniamy je szybko i jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć 90% w październiku. To cel, który sobie wyznaczyliśmy” - wyjaśniał minister. Do osiągnięcia tego współczynnika brakuje jednak Włochom jeszcze całkiem sporo - obecnie wynosi on bowiem ok. 71%.

Komentarze