• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Banki deklarują troskę o klimat i... nadal wspierają przemysł węglowy setkami miliardów dolarów

Fot. 401(K) 2012 / Flickr

Poziom wsparcia instytucji finansowych dla sektora węglowego był w ostatnich latach ogromny i liczony jest w setkach miliardów dolarów.

Z raportu 28 organizacji pozarządowych, na który powołuje się Reuters wynika, że od stycznia 2019 do listopada 2021 sektor finansowy był poważnym oparciem dla przemysłu węglowego. Wartość pożyczek i gwarancji (zwłaszcza) udzielonych w tym okresie przekroczyła 1,5 biliona dolarów.

Wszystko to w czasie, kiedy firmy, rządy oraz instytucje niemal prześcigają się w deklaracjach klimatycznych, obiecując zielone góry i redukowanie emisji. Badania wskazują jednak, na co zwraca uwagę Reuters, że obecnie banki finansują (w opisanych wyżej formach) 1032 podmioty zajmujące się m.in. wydobyciem, handlem i transportem węgla.

Czytaj też

„Banki lubią mówić, że chcą pomóc swoim klientom węglowym w transformacji, ale w rzeczywistości prawie żadna z tych firm się nie zmienia (…) „I mają niewielką motywację, aby to robić, dopóki bankierzy nadal wypisują im czeki in blanco” – powiedziała Reutersowi Katrin Ganswind, szefowa projektu badawczego z niemieckiej niemieckiej grupy ekologicznej Urgewald.

Badanie wykazało, że banki z sześciu krajów – Chin, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Indii, Wielkiej Brytanii i Kanady – były odpowiedzialne za 86% globalnego finansowania węgla w tym okresie.

Komentarze