Reklama

Wiadomości

Niemiecki koncern godzi się na płatność w rublach za gaz

nkostyshev / pixabay

Niemiecki koncern VNG będzie w przyszłości przekazywał płatności w euro za rosyjski gaz do Gazprombanku i nie spodziewa się żadnych problemów podczas wymiany na ruble – poinformował koncern.

Reklama

Tym samym VNG spełnił kluczowe żądania Moskwy w ramach nowego schematu płatności.

Reklama

Pierwszy szczegółowy komentarz VNG w tej sprawie pojawił się w momencie, gdy europejscy nabywcy rosyjskiego gazu muszą radzić sobie z nowym zestawem zasad, które Moskwa jednostronnie narzuciła.

Europejscy nabywcy gazu obawiają się, że przyjęcie nowych środków, zgodnie z którymi muszą otworzyć rachunki w Gazprombanku dla przyszłych płatności, może naruszyć prawo dotyczące sankcji, a ich odrzucenie może spowodować poważne zakłócenia w dostawach gazu.

Reklama

VNG, który jest w większości własnością niemieckiego regionalnego przedsiębiorstwa energetycznego EnBW przekazało, że podejmuje wszelkie niezbędne środki, zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym sankcji, aby nadal zapewniać dostawy, a tym samym stabilność gospodarczą w Niemczech.

Czytaj też

"Zapłacimy kwotę wynikającą z faktury, która nadal będzie denominowana w euro, na konta Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, tak aby zapewnić terminową płatność dla naszego dostawcy" - podało VNG w oświadczeniu. "Zakładamy również, że przeliczenie na ruble nie spowoduje żadnych trudności. Przynajmniej otwarcie konta przebiegło całkowicie bezproblemowo" – dodała spółka.

Wraz z Uniperem i RWE, VNG jest jednym z największych niemieckich importerów rosyjskiego gazu. EnBW podało, że 20% z 495 TWh gazu, które zakupił w zeszłym roku, pochodziło z bezpośrednich umów z rosyjskimi dostawcami, dodając, że wolumen ten będzie malał od 2023 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama