Reklama

Wiadomości

Już 20 spółek otworzyło rachunki, aby płacić za rosyjski gaz w rublach

Autor. Fot. Thawt Hawthje / Flickr

Kolejne 10 europejskich firm otworzyło rachunki w Gazprombanku, aby płacić za dostawy rosyjskiego gazu w ramach nowego programu, donosi Bloomberg, powołując się na źródło.

Reklama

Teraz liczba firm, które chcą zapłacić za gaz w rublach, wzrosła do 20. W tym samym czasie kolejne 14 firm poprosiło o dokumenty niezbędne do otwarcia konta - czytamy w artykule.

Reklama

Władimir Putin podpisał dekret o handlu gazem z „nieprzyjaznymi krajami", jednostronnie zobowiązując kontrahentów zagranicznych do płacenia za dostawy paliwa na konto rublowe w rosyjskim banku od 1 kwietnia.

Czytaj też

Taka procedura będzie przedmiotem procesów przed międzynarodowymi trybunałami, ponieważ w umowach między Gazpromem a europejskimi spółkami nie ma nic o płatności w innej walucie niż ustalona.

Reklama

Wcześniej okazało się że Niemcy, największy importer gazu, zapłaciły już w rublach, większość importerów otworzyła też konta rublowe. Komisja Europejska informowała, że zapłata w rosyjskiej walucie za gaz byłaby złamaniem unijnych sankcji nałożonych na Rosję oraz jedności europejskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama