Reklama

Gaz

Statek, który miał ukończyć Nord Stream 2 wraca do Kaliningradu

Fot. www.nord-stream2.com
Fot. www.nord-stream2.com

Statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, wypłynął z portu na niemieckiej wyspie Rugia, gdzie znajdował się od miesiąca, i kieruje się do Kaliningradu; powinien tam przybyć w sobotę - podał w piątek rosyjski portal RBK.

RBK powołuje się na dane serwisu Marine Traffic, śledzącego ruch jednostek morskich. Akademik Czerski wypłynął z niemieckiego portu 26 listopada i powinien dopłynąć do Kaliningradu wczesnym popołudniem 28 listopada.

Od około miesiąca Akademik Czerski znajdował się w porcie Mukran, czyli terminalu promowym koło miasta Sassnitz w północno-wschodniej części Rugii. W tym porcie znajduje się terminal logistyczny budowy morskiej magistrali gazowej Nord Stream 2. Przechowywane są tam m.in. rury używane do układania gazociągu. Rosyjska jednostka przybyła tam najpierw w maju br.

Akademik Czerski opuścił ten port dopiero na początku października i zatrzymał się na morzu naprzeciw Mierzei Kurońskiej, gdzie znajdował się w trybie ograniczonego manewrowania. Nieopodal w połowie października znalazła się jednostka pomocnicza o nazwie Finval, której status na serwisie Marine Traffic określony był jako "prowadzenie próbnych badań". Ponadto w pobliżu Akademika Czerskiego były wówczas także dwie jednostki pomocnicze morskich służb ratowniczych Rosji.

Następnie 26 października Akademik Czerski opuścił Bałtyk w rejonie Kaliningradu i skierował się do portu Mukran, a wraz z nim odpłynęły dwie jednostki pomocnicze.

Jak utrzymuje strona rosyjska, Akademik Czerski jest jednostką zdolną do ukończenia układania na dnie Bałtyku brakującego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Rosja zapowiadała, że dobuduje rurociąg własnymi siłami po tym, gdy z zadania tego wycofały się - na skutek groźby sankcji amerykańskich - jednostki szwajcarskiej firmy Allseas.

Reklama

Komentarze

    Reklama