Reklama

Gaz

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła dostawy gazu do trzech kolejnych gmin

Fot.: PSG
Fot.: PSG

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła dostawy gazu do gmin Bielice, Kozielice i Lipiany w województwie zachodniopomorskim - poinformowała w poniedziałek w komunikacie PSG należąca do GK PGNiG.

Jak poinformowano, gminy zostały zgazyfikowane w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową Polski. Napisano, że podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 grudnia w Bielicach prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak podkreślił, że realizowany obecnie przez PSG program jest największym tego typu przedsięwzięciem od czasów budowy przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po jego zakończeniu ponad 34 miliony Polaków będą mieć dostęp do gazu ziemnego, a stopień gazyfikacji Polski w 2022 roku wzrośnie z obecnych 60 do ponad 72 proc.

Jak wynika z komunikatu, w gminie Lipiany PSG wybuduje docelowo 2,5 kilometra gazociągu średniego ciśnienia. Pierwszy odcinek o długości 1,5 km jest już gotowy, a z gazu mogą korzystać mieszkańcy miejscowości Mielęcinek.

Z kolei w gminie Bielice powstanie w sumie niemal 9 kilometrów gazociągu średniego ciśnienia, z których obecnie jest już gotowy odcinek o długości ponad 6 kilometrów. Dostęp do gazu uzyskali zarówno odbiorcy indywidualni z miejscowości Nowe Linie i Bielice, jak też przedsiębiorcy i obiekty gminne.

W gminie Kozielice PSG wybudowała 1,5 kilometra gazociągu z planowanych 26,5 kilometra, dzięki czemu dostęp do gazu zyskali odbiorcy z miejscowości Rokity, Parnica i Banie.

Oddział Zakład Gazowniczy w Szczecinie, na którego terenie działania leżą gminy  Bielice, Kozielice i Lipiany,  obsługuje około 230 000 odbiorców. Podlegają mu Gazownie Szczecin Północ, Szczecin Południe, Choszczno, Gryfice i Stargard oraz Placówki Gazownicze w Goleniowie, Świnoujściu i Dębnie. Sieć gazowa zarządzana przez OZG Szczecin to prawie 5000 km i ponad 77 000 przyłączy.

W części województwa zachodniopomorskiego obsługiwanej przez OZG Szczecin w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową do końca 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 10 gmin. W tym roku PSG przeznaczyła na inwestycje, modernizacje i rozbudowę sieci około 41 mln zł.

Polska Spółka Gazownictwa jest największą ze spółek Grupy Kapitałowej PGNiG. Zatrudnia ponad 11 500 pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 190 tysięcy km gazociągów do ponad 7 milionów klientów.

Źródło:PAP
  • PSG
Reklama

Komentarze

    Reklama