Reklama

Gaz

Francuski Le Monde apeluje: Zatrzymać Nord Stream 2

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Redakcja francuskiej gazety Le Monde apeluje do kanclerz Angeli Merkel i Unii Europejskiej o zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2. Ma to być odpowiedź na sprawę Nawalnego oraz postawę rosyjskich władz.

„Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Unia Europejska muszą zmierzyć się z faktami. Sprawa Nawalnego i postawa władz rosyjskich wymagają od Europy klarownej polityki, w szczególności - wstrzymania prac przy gazociągu Nord Stream 2” - pisze redakcja gazety. „Ponieważ próby dialogu, takie jak ta, której próbował prezydent Emmanuel Macron w 2019 r., kończyły się niepowodzeniem, UE zostaje sprowadzona do użycia broni sankcji” - dodają.

Le Monde przypomina, że Europa bez powodzenia próbuje od 2014 roku ułożyć sobie relacje z rosyjskim sąsiadem, który w tym czasie dokonał wielu aktów agresji. Redakcja stwierdza, że to, co się stało w sprawie Nawalnego - tj. próba otrucia oraz aresztowanie - „zmieniają zasady gry”.

image

 

Dziennikarze wskazują, że dobrą dźwignią umożliwiającą wywarcie presji na Rosję jest gazociąg Nord Stream 2. „Uruchomienie tej dźwigni zależy od Berlina” - zaznacza Le Monde.

Komentarze