Elektromobilność

Tesla Gigafactory w Szanghaju rozpocznie produkcję w październiku

Fot.: wikimedia.commons.org
Fot.: wikimedia.commons.org

Fabryka Gigafactory firmy Tesla w Szanghaju zamierza rozpocząć produkcję Modeli 3 jeszcze w październiku. Nie wiadomo jednak, czy osiągnie zakładany cel - 1-2 tys. aut tygodniowo przed końcem roku - podała środę agencja Reutera, cytując anonimowe źródła.

"Planujemy rozpocząć montaż w październiku, lecz faktyczny wolumen produkcji zależeć będzie od wielu czynników, m.in. liczby zamówień, efektywności świeżo zatrudnionych pracowników, łańcucha dostaw i tak dalej" - wskazał informator Reutera wewnątrz firmy Tesla.

"Nie jest jasne, czy uda nam się osiągnąć cel 1-2 tys. jednostek na tydzień" - dodał. Agencja wskazała, że początkowo produkcja z szanghajskiego Gigafactory ma osiągnąć 250 tys., a następnie 500 tys. pojazdów rocznie. Z czasem liczba ta ma wzrosnąć nawet do 1 mln.

Reuters przypomniał, że cele te są kluczowym elementem strategii firmy, która chce poprawić sprzedaż samochodów w Chinach. Lokalna produkcja pojazdów elektrycznych pozwoli bowiem szybciej dostarczać je na największy rynek motoryzacyjny na świecie i ominąć cła importowe nałożone na samochody w związku z trwającą między USA i ChRL wojną handlową.

Chiński zakład Tesli będzie pierwszą fabryką samochodów na terytorium Chin kontrolowaną w pełni przez zagraniczną firmę i pierwszą fabryką przedsiębiorstwa Elona Muska poza USA. Projekt kosztował 2 mld dolarów i uzyskał niezbędne zezwolenia na działalność od rządu w Pekinie jeszcze w zeszłym miesiącu.

Inne źródło Ruetera wskazało, że kolejnym krokiem rozwoju Gigafactory w Szanghaju jest wzniesienie konstrukcji niezbędnych do produkcji baterii samochodowych. Dokumentacja budowalna określająca "fazę 1.5" budowy zakładu wskazuje, że do końca obecnego roku powstać ma centrum energetyczne wraz z warsztatem produkcyjnym. Tesla szuka także inżynierów specjalizujących się w wytwarzaniu ogniw elektrycznych, wynika z ofert pracy przedsiębiorstwa w tym regionie.

Zakład rozpoczyna jednak działalność w niekorzystnym okresie trwającej wojny handlowej i spadków na chińskim rynku motoryzacyjnym. Sprzedaż pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii (NEV) spadała w sierpniu drugi miesiąc z rzędu. Z prognoz lokalnego stowarzyszenia producentów wynika też, że liczba sprzedanych w kraju NEV nie osiągnie w 2019 r. wskazywanego wcześniej poziomu 1,6 mln i najprawdopodobniej będzie o 100 tys. niższa.

Firma analityczna LMC Automotive wskazała, ze Tesla utrzymuje sprzedaż znacznie lepszą od innych propozycji. Sprzedaż w pierwszych siedmiu miesiącach roku wzrosła bowiem o 98 proc., głównie przez znaczne zainteresowanie sedanem Model 3. Chiny to po Stanach Zjednoczonych drugi rynek zbytu dla Tesli.

Źródło:
PAP

Komentarze