Elektromobilność

Kanada zakaże sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kanada wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych  od 2035 r. w ramach starań o zmniejszanie emisji i neutralność klimatyczną do 2050 r. - oznajmił we wtorek rząd.

Według oświadczenia od 2035 r. można sprzedawać tylko samochody i ciężarówki o zerowej emisji. Dokument dodaje, że mieszanka inwestycji i przepisów pomoże branży w osiągnięciu tego celu. Rząd zapowiedział również, że wyznaczy cele pośrednie na lata 2025 i 2030.

„Jesteśmy zaangażowani w dostosowanie celów sprzedaży pojazdów bezemisyjnych w Kanadzie do celów najbardziej ambitnych jurysdykcji Ameryki Północnej” – powiedział w oświadczeniu minister środowiska Jonathan Wilkinson.

Wielka Brytania powiedziała w zeszłym roku, że zabroni pojazdów napędzanych paliwem od 2030 roku, podczas gdy Stany Zjednoczone nie ustaliły jeszcze daty. Kalifornia, największy rynek motoryzacyjny w USA, oznajmił w zeszłym roku, że od 2035 r. przejdzie na pojazdy elektryczne, a kanadyjska prowincja Quebec wyznaczyła ten sam cel. 

Kolumbia Brytyjska wycofuje samochody i ciężarówki napędzane paliwem, a całkowity zakaz wejdzie w życie w 2040 roku.

„Będziemy współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w celu zharmonizowania przepisów dotyczących efektywności paliwowej i inwestujemy w rabaty konsumenckie, stacje ładowania, ulgi podatkowe dla firm i koszty transformacji branży” – dodał Wilkinson.

Reklama
Reklama

Trudeau obiecał wprowadzić Kanadę, drugi co do wielkości kraj na świecie, na ścieżkę zerowej emisji netto do 2050 roku. Odsunięcie transportu od paliw kopalnych jest kluczem do osiągnięcia tego celu.

Kanadyjczycy szeroko popierają walkę ze zmianami klimatycznymi, a Trudeau ma zarządzić wybory już we wrześniu, aby uwolnić się od zależności od poparcia opozycji w mniejszościowym rządzie.

„Kanada nie może osiągnąć celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych, jeśli emisje z samochodów, SUV-ów i pickupów, które obecnie rosną, nie zostaną ograniczone” – powiedział Keith Brooks, dyrektor programowy w grupie Environmental Defence, który z zadowoleniem przyjął ten ruch.

Brooks powiedział, że tylko 3,5% pojazdów sprzedawanych obecnie w Kanadzie to pojazdy elektryczne i że rząd musi zrobić więcej, aby wspierać rynek pojazdów o zerowej emisji.

Komentarze