Reklama

Wiadomości

Traktat Karty Energetycznej zostanie wycofany. UE podjęła ostateczną decyzję

Autor. Envato

Unia Europejska ostatecznie zdecydowała w czwartek o wycofaniu się z Traktatu Karty Energetycznej - poinformowała Tinne Van der Straeten, belgijska minister ds. energii, której kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.

„Unia Europejska i Euratom opuszczą Traktat Karty Energetycznej za rok” - powiedziała van der Straeten, która w imieniu UE podpisała decyzję.

Reklama

Traktat Karty Energetycznej (ECT) z 1998 roku umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym pozywanie rządów za politykę szkodzącą ich inwestycjom. W ostatnich latach niektóre firmy wykorzystały go do wszczęcia wielomiliardowych pozwów przeciwko środkom mającym na celu zamknięcie lub ograniczenie projektów dotyczących paliw kopalnych.

Czytaj też

Bruksela zaproponowała wyjście UE z traktatu w zeszłym roku, gdy państwa członkowskie, w tym Dania, Francja, Niemcy, Luksemburg, Polska, Hiszpania i Holandia, ogłosiły indywidualne plany wyjścia, przy czym większość z nich powołała się na obawy związane ze zmianą klimatu - przypomniał Reuters.

UE uważa, że traktat nie jest już zgodny z porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatycznych i ambicjami UE dotyczącymi transformacji energetycznej.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama