Reklama

Wiadomości

PGE uruchomiła platformę dla handlujących prądem

Autor. Canva

PGE uruchomiła Platformę Deklaracji Energii - serwis, w którym producenci i sprzedawcy energii będą mogli znajdować partnerów transakcyjnych - poinformowała we wtorek spółka.

Reklama

Jak wyjaśniła PGE, za pośrednictwem Platformy Deklaracji Energii wytwórcy oraz odbiorcy energii elektrycznej będą mogli ogłaszać deklaracje zainteresowania nabyciem lub zbyciem określonych wolumenów, dokonywać rezerwacji takich deklaracji i po uzyskaniu danych potencjalnego kontrahenta zawierać transakcje bezpośrednio między zainteresowanymi podmiotami. Sprzedaż energii będzie odbywała się na podstawie umów bilateralnych pomiędzy uczestnikami PDE - podkreśliła PGE.

Reklama

Według spółki, Platforma usprawni proces zakupu i sprzedaży energii na rynku, a także pozwoli na szybką i efektywną weryfikację aktualnych cen energii.

Czytaj też

"Zapewni to większą przejrzystość i pozwoli wybrać najlepszą w danej chwili ofertę i sprzedawcę. Jestem przekonany, że po zniesieniu obligo giełdowego, Platforma ułatwi handel energią i zwiększy jego transparentność" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Reklama

Z początkiem grudnia 2022 r. w życie weszła ustawa, całkowicie znosząca 100 proc. tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży przez wytwórców energii elektrycznej całej produkcji poprzez rynek giełdowy. Zniesienie obliga rząd uzasadniał tym, że obowiązek jest regulacją ograniczającą swobodę funkcjonowania podmiotów na rynku energii elektrycznej, a konkurencja na nim osiągana jest w inny sposób, niż poprzez udział giełdy. Po zniesieniu obowiązku giełdowego transakcje handlowe będą w dalszym ciągu zawierane na giełdach towarowych, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej - argumentował rząd.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama