PGE GiEK: do końca roku decyzja ws. nowego źródła w Elektrowni Rybnik

23 lipca 2020, 13:36
840_472_matched__p2e68t_851243990947017229c0145ccba066d7
Fot. PGE
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Do końca tego roku spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK) zamierza podjąć decyzję w sprawie budowy w Elektrowni Rybnik nowego, niskoemisyjnego źródła energii – poinformowała w czwartek prezes spółki Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Obecnie trwają analizy, dotyczące m.in. charakteru oraz mocy nowego źródła.

„Obecnie przygotowywane jest wielowariantowe studium wykonalności, które będzie gotowe w trzecim kwartale tego roku, i przewiduje różne scenariusze inwestycji oraz technologie możliwe do zastosowania w Rybniku” – powiedziała dziennikarzom prezes, uczestnicząca w czwartek w Rybniku w przekazaniu 95-tysięcznego czeku od Fundacji PGE Energia Ciepła dla rybnickiego szpitala specjalistycznego.

„Decyzja o budowie źródła niskoemisyjnego zostanie podjęta jeszcze w tym roku” – zapowiedziała prezes. Nie chciała przesądzać, jakim paliwem będzie zasilane nowe źródło – decyzja w tej sprawie ma być efektem trwających właśnie analiz. Obecnie Elektrownia Rybnik dysponuje wysłużonymi blokami węglowymi.

Prace nad budową nowego niskoemisyjnego źródła w rybnickiej elektrowni są prowadzone od ubiegłego roku. „Wpisuje się to w europejskie makrotrendy jeśli chodzi o politykę energetyczną” – zaznaczyła prezes.

Elektrownia Rybnik trafiła do Grupy PGE kilka lat temu; wcześniej należała do francuskiego koncernu energetycznego EdF, który sprzedał swoje polskie aktywa. W strukturze Grupy elektrownia początkowo należała do spółki PGE Energia Ciepła, a obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Rybnicki zakład jest elektrownią kondensacyjną i blokową o znaczeniu systemowym. Jego podstawowa działalność to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Moc wytwórcza elektrowni to 1,8 tys. MW zainstalowanych w ośmiu blokach węglowych. Jest największą elektrownią na Górnym Śląsku i należy do największych elektrowni systemowych w Polsce.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24