• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Koronawirus w rządowej energetyce. Zakażeni kluczowi ministrowie

Fot. www.naimski.pl
Fot. www.naimski.pl

Dwóch kluczowych ministrów energetycznych ma koronawirusa.

Minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mają koronawirusa. Politycy potwierdzili to w czwartek 20 sierpnia za pomocą swoich social mediów.

O chorobie Naimskiego donosił już w środę na łamach Wprost red. Marcin Dobski. Potwierdził on swoje informacje w trzech źródłach, wskazując, że o zakażeniu ministra koronawirusem wiadomo od połowy sierpnia. Nie wiadomo jednak, w jakich okolicznościach do tego doszło.

„Sprawa zakażenia koronawirusem wyszła po spotkaniu z 12 sierpnia. Wtedy, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przewodniczyli spotkaniu z przedstawicielami górników” - pisał Dobski.

W czwartek doniesienia te potwierdził na Facebooku sam Naimski. „Dodatnie wyniki testów na obecność koronawirusa odesłały mnie na domową izolację. Cierpliwie dzielę los innych chorych (…).” - napisał.

Choroba ministra Naimskiego wywołała pytania dotyczące realizacji szeregu przedsięwzięć strategicznych, nad którymi sprawuje on osobistą pieczę. Szczególnie ważny jest tu projekt Baltic Pipe - ten system gazociągowy biegnący od szelfu norweskiego do zachodniopomorskiego wybrzeża ma umożliwić Polsce porzucenie w 2022 roku dostaw gazu z Rosji. Żeby to się udało Baltic Pipe musi być ukończony zgodnie z harmonogramem, tj. do jesieni 2022 roku. Niedługo potem wygasa bowiem obecnie obowiązujący kontrakt z Gazpromem na mocy którego nad Wisłę trafia rosyjskie błękitne paliwo. W dalszej części swojego wpisu na Facebooku Naimski stwierdził jednak wprost, że „Wszystkie projekty, w których uczestniczyłem, są realizowane zgodnie z założeniami. I’ll be back”.

Również w czwartek o swym zakażeniu koronawirusem poinformował minister Michał Kurtyka. „Przeprowadzony u mnie drugi test na koronawirusa przyniósł niestety dodatni wynik. Czuję się dobrze. Wraz z rodziną przebywam w domowej izolacji. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom służb sanitarnych i służby zdrowia za ofiarną pracę” - napisał.

Szef resortu klimatu Michał Kurtyka sprawuje pieczę m. in. nad przygotowaniem Polityki Energetycznej Polsko do 2040 roku (dokument jest obecnie w fazie konsultacji). Jego resort przedłożył tez niedawno do konsultacji zaktualizowany polski program jądrowy.

Komentarze