Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie tygodnia [19-25 grudnia]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nowa umowa w sprawie rozbudowy Elektrowni Ostrołęka, zwycięstwo PGNiG nad Gazpromem, kolejne tarapaty Polskiej Grupy Górniczej i miliardowe obligacje Orlenu - zapraszamy do lektury świątecznego podsumowania tygodnia.

Orlen, PGNiG i Energa wspólnie zbudują gazową Ostrołękę

Środowy wieczór przyniósł informacje dotyczące zaangażowania PGNiG w budowę bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Podpisana trójstronna umowa gwarantuje PKN Orlen i Enerdze pakiet udziałowy na poziomie 51 proc., PGNiG obejmie 49 proc. udziałów. 

Orlen wraz z PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce


Kolejne zwycięstwo PGNiG nad Gazpromem

W środę PGNiG poinformował, że sztokholmski Sąd Apelacyjny odrzucił skargę Gazpromu związaną  z orzeczeniem Trybunału Arbitrażowego. Równocześnie Sąd nie udzielił prawa do złożenia apelacji. Sprawa dotyczy orzeczenia częściowego, które wydano w czerwcu 2018 roku. Uznano wówczas, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. 

PGNiG: sąd w Szwecji odrzucił skargę Gazpromu w sprawie wyroku arbitrażu


Reklama
Reklama

Orlen wyemitował obligacje, które pomogą w zielonej transformacji

PKN Orlen wyemitował obligacje o łącznej wartości 1 mld zł. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem i uzyskały bardzo korzystne warunki finansowe. Mowa tutaj zarówno o najniższym oprocentowaniem w historii firmy, jak i najniższej marży od czasu kryzysu z roku 2008. Środki umożliwią m.in. realizację bieżących projektów inwestycyjnych, wpisujących się w strategię osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

Orlen wyemitował obligacje o wartości 1 miliarda złotych


Tauron nie chce węgla z PGG

We wtorek Tauron wypowiedział umowę Polskiej Grupie Górniczej. Na jej mocy surowiec trafiał do spółek Tauron Wytwarzanie, Tauron Ciepło i Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Przed wypowiedzeniem prowadzono negocjacje dotyczące zmiany warunków współpracy. Tauron chciałby, żeby modyfikacje objęły zarówno cenę surowca, jak i jego ilość.

Tauron wypowiedział umowę Polskiej Grupie Górniczej


Nowy blok w Turowie coraz bliżej oddania do użytku

21 grudnia o 15:36 po raz pierwszy zsynchronizowano z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym nowy blok w Elektrowni Turów. Inwestycja o mocy 496 MW realizowana jest przez konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas oraz Budimex. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2014 roku.

Pierwsza synchronizacja nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów


Czarny rok dla górnictwa

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że wydobycie węgla kamiennego spadło w okresie styczeń - listopad o 13%. Oznacza to, że wyniosło 49,5 mln ton.

GUS informuje o poważnym spadku wydobycia węgla kamiennego


Białoruś coraz bliżej uruchomienia elektrowni jądrowej

W czwartek poinformowano, że elektrownia jądrowa białoruskim w Ostrowcu weszła w fazę pracy pilotażowej. Jest to ostatni i najdłuższy test przed oddaniem jednostki do użytku - które zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2021 r.

Elektrownia jądrowa w białoruskim Ostrowcu w ostatniej fazie testów


Premier zapowiada konsolidację energetyki

W czwartkowym wywiadzie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przyszły rok może być czasem konsolidacji w sektorze energetycznym. Eksperci łączą tę wypowiedź zarówno z działaniami Orlenu, jak i planami Polskiej Grupy Energetycznej.

Kolejne konsolidacje w energetyce? Premier uchyla rąbka tajemnicy


Nóż w serce Nord Stream 2

24 grudnia Stany Zjednoczone zapowiedziały rozszerzenie sankcji wobec Nord Stream 2. Urzędnicy Donalda Trumpa wezwali również „europejskich sojuszników” do wycofania poparcia dla rurociągu  i wstrzymania wszelkich działań, które mogłyby pomóc w jego ukończeniu.

Śmiertelny cios dla Nord Stream 2? "Wbijemy im nóż w serce"


Monitorowanie dostaw niektórych paliw będzie prostsze

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę, że Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o akcyzie. Dzięki zmianie przepisów prostsze będzie monitorowanie dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Chodzi tu m.in. o LPG oraz paliwa żeglugowe i lotnicze.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o akcyzie


Związkowcy z PGE EO poszli na ugodę

W środę poinformowano, że zarząd PGE Energia Odnawialna porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie ujednolicenia polityki kadrowo-płacowej w oddziałach spółki. W efekcie  Konfederacja Związków Zawodowych w PGE EO wycofała się z Komitetu Protestacyjno – Strajkowego Grupy Kapitałowej PGE. 

Porozumienie ze stroną społeczną w PGE Energia Odnawialna

Reklama

Komentarze

    Reklama