• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 30 lipca 2018 r.

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Zapraszamy do lektury kolejnego, codziennego przeglądu najważniejszych wydarzeń energetycznych!

PSE: z powodu upału możliwe problemy z chłodzeniem elektrowni

PSE nie wykluczają ograniczeń w pracy niektórych elektrowni z powodu przekroczenia dopuszczalnej temperatury wody chłodzącej. Fali upałów towarzyszy wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, PSE spodziewają się w poniedziałek letniego rekordu.

Jurasz: raport NIK ws. umów gazowych jest merytorycznie słaby. „Kontrola była ograniczona” [WYWIAD]

W rozmowie z redaktorem Jakubem Wiechem, Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych, b. charge d’affaires RP na Białorusi i dyplomata w Moskwie, opowiedział o swoich przemyśleniach dotyczących odtajnionego na początku lipca raportu Najwyższej Izby Kontroli ws. zawierania umów gazowych z 2010 roku. W jego opinii, kontrola nie objęła ważnych instytucji (m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych), przez co sam dokument jest wybrakowany.

Połowa LPG na Ukrainie jest sprzedawana nielegalnie

Zgodnie z raportem Naftowo-Gazowego Stowarzyszenia Ukrainy (NAU) szara strefa handlu LPG jako paliwa silnikowego wynosi nawet 50% rynku.

Gaz ziemny - ekologiczna szansa czy rosyjskie zagrożenie? [ANALIZA]

Gaz ziemny to paliwo czyste i ekologiczne – idealny surowiec dla polskiej energetyki. Jest to oczywiste dla ekspertów, jednak już niekoniecznie dla „przeciętnego Kowalskiego”, który kojarzy go z rosyjskim zagrożeniem. Dlatego konieczne jest wdrożenie akcji edukacyjnych, które pozwolą zmienić ten stereotyp.

CBA: Zmowy przetargowe i korupcja przy pracach okołogórniczych w b. KWK Halemba-Wirek

Centralne Biuro Antykorupcyjne w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach wykryło zmowy przetargowe i system korupcyjny przy pracach okołogórniczych w b. kopalni Halemba-Wirek – dowiedziała się w poniedziałek PAP. Zarzuty w tej sprawie do tej pory postawiono sześciu osobom.

Kryzys w ukraińskim górnictwie - tylko cztery kopalnie przynoszą dochód

Obecnie na Ukrainie znajdują się 102 kopalnie państwowe, z czego jednak tylko 33 rozmieszczone są na terytorium będących pod kontrolą Kijowa. Jedynie cztery z nich przynoszą zyski.

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali trzy osoby podrabiające olej napędowy

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby podrabiające olej napędowy, który uzyskiwano z oleju smarowego. Straty skarbu państwa z powodu uszczuplenia akcyzy wynoszą ok. 100 tys. zł. Przestępcom grozi do 5 lat więzienia.

Premier Iraku zwolnił ministra ds. elektryczności przez kłopoty z dostawą prądu

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi zdymisjonował w niedzielę ministra ds. elektryczności Kasima Muhammada al-Fahdawiego po trwających trzy tygodnie demonstracjach na południu kraju z powodu chronicznego niedoboru prądu.

Ropa w USA blisko 69 USD za baryłkę - przewiduje się wzrost zużycia paliw

Notowania ropy naftowej w USA są blisko 69 dolarów za baryłkę. Przewiduje się wzrost zużycia paliw, o 500 tys. baryłek dziennie - podają maklerzy.

KE zaproponuje krajom UE zwiększenie celu redukcji CO2 do 45 proc.

Komisja Europejska jesienią zaproponuje krajom unijnym zwiększenie celu redukcji emisji CO2 z obecnych 40 proc. do 45 proc. w perspektywie do 2030 r. - poinformowało PAP w poniedziałek źródło w KE.

Komentarze