Reklama

Ropa

Ceny ropy w USA spadają, ale nie na długo

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, ale decyzja OPEC w sprawie przedłużenia porozumienia o niższych dostawach najprawdopodobniej podniesie jej cenę. Jednocześnie zapasy surowca w USA zmniejszają się.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,32 USD, po zniżce o 9 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 10 centów do 54,79 USD za baryłkę.

Zobacz także: Skomplikowana sytuacja na rynkach paliw

Zobacz także: Tańsza ropa pomimo spadku zapasów surowca w USA

Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 840.000 baryłek. Zapasy w Cushing - punkcie wysyłkowym ropy WTI - spadły zaś o 672.000 baryłek - wynika z danych API.

W środę swoje dane na ten temat przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 1,4 mln baryłek - mniej niż w tygodniu zakończonym 7 kwietnia, gdy zapasy te zmniejszyły się o 2,17 mln baryłek.

Pod koniec marca zapasy ropy w USA wynosiły 535,5 mln baryłek, najwyższej w historii.

Tymczasem od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na majowym posiedzeniu kartelu.

"Ceny ropy wyhamowały po mocnym rajdzie" - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney.

"Notowania raczej utrzymają się blisko 50 dolarów za baryłkę. Chociaż dyskusje o tym, że OPEC i inni dostawcy ropy mogą przedłużyć obowiązywanie porozumienia o niższych dostawach, mogą wspierać cenę ropy aż do spotkania OPEC w maju" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 24 centy do 52,41 USD za baryłkę - najniżej od 7 kwietnia.

W ciągu dwóch sesji w tym tygodniu ropa staniała w Nowym Jorku o 1,5 proc.

Krzysztof Nieczypor / PAP

Zobacz także: Ropa: ceny w USA najwyższe od miesiąca

Reklama

Komentarze

    Reklama