Reklama

Atom

Energetyczne podsumowanie tygodnia [26 grudnia – 1 stycznia]

Fot. Luigi Rosa / Flickr
Fot. Luigi Rosa / Flickr

Plama ropy na Bałtyku, perypetie Nord Stream 2, wygaszanie elektrowni – to były najważniejsze energetyczne tematy mijającego tygodnia.

Sezon burz

W nocy z niedzieli na poniedziałek (27-28 grudnia) silny wiatr pozbawił dostaw prądu ponad tysiąc osób z powiatów cieszyńskiego, żywieckiego i bieruńsko-lędzińskiego. Zasilanie zostało przywrócone w poniedziałek.

Śląskie: ponad tysiąc odbiorców bez prądu z powodu silnego wiatru


Wyciek ropy do Bałtyku

We wtorek 29 grudnia ok. 480 litrów ropy wyciekło z terminala w Butyndze do Bałtyku. Jednostka ta należy do rafinerii w Możejkach, będącej własnością Orlenu. Litewskie władze stwierdziły, że ilość surowca, która dostała się do morza nie jest duża.

Litwa: plama ropy na Morzu Bałtyckim zniknęła samoistnie


Rosjanie: Nord Stream 2 zostanie ukończony w przyszłym roku

We wtorek 29 grudnia rosyjskie władze poinformowały, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony w przyszłym roku. Nad projektem wciąż wisi widmo amerykańskich sankcji.

Rosyjskie władze podały datę ukończenia Nord Streamu


Pełzający coalexit Niemiec

Również we wtorek niemiecki Uniper poinformował o zamknięciu swojej elektrowni węglowej Heyden 4. Jednostka została wygaszona w ramach planu wyjścia RFN z węgla.

Niemcy wygasili elektrownię węglową


Szwedzkie pożegnanie z atomem

Z kolei w czwartek 31 grudnia Szwedzi wyłączyli ostatecznie reaktor Ringhals 1. Jest to czwarta jednostka jądrowa zamknięta w tym kraju w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Szwedzi zamknęli kolejny reaktor jądrowy


PGNIG zaktualizuje strategię

Prezes PGNiG Paweł Majewski poinformował 31 grudnia, że jego spółka zaktualizuje swoją strategię. Nowy dokument ma zostać zaprezentowany w I kwartale przyszłego roku.

Majewski: Aktualizacja strategii GK PGNiG zostanie ogłoszona w I kwartale 2021 r.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama