Reklama

Gaz

Władimir Putin o zacieśnianiu współpracy gazowej z Austrią

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Władimir Putin po raz kolejny spotkał się z prezesem Reinerem Seele. Tematem rozmów była budowa gazociągu Nord Stream 2, wydobycie gazu na Syberii oraz „kwitnące małżeństwo” pomiędzy austriackim OMV i rosyjskim Gazpromem.

„Austria jest ważnym konsumentem rosyjskiego gazu oraz pełni wiodącą rolę, jako kraj tranzytowy. Trzydzieści miliardów metrów sześciennych gazu jest przesyłanych przez terytorium Austrii, głównie we współpracy z pańską firmą” - mówił Władimir Putin, zwracając się bezpośrednio do Rainera Seele, prezesa OMV.  

Rosyjski przywódca dodał: „Austria stała się ważnym ośrodkiem europejskim i globalnym, myślę, że każda firma energetyczna na świecie zna Baumgarten (…) Pragnę zaznaczyć, że jesteśmy zadowoleni z naszej współpracy i jesteśmy gotowi rozwijać nasze więzy z myślą o naszych krajach, Europie i Rosji”.

Rainer Seele nie pozostał dłużny Władimirowi Putinowi: „W przyszłym roku planujemy świętować złotą rocznicę ślubu, chciałbym powiedzieć, że małżeństwo OMV i Gazpromem kwitnie”. Prezes OMV przekazał również prezydentowi Rosji pozdrowienia od austriackiej głowy państwa.

„Pięćdziesiąt lat po podpisaniu kontraktu małżeńskiego zastanawiające jest, że nasze firmy wciąż tak bardzo się kochają, że chcemy kupić jeszcze więcej gazu od Gazpromu” - kontynuował swoją laudację Seele. Zauważył, że wkrótce odbędą się rozmowy z Aleksiejem Millerem dotyczące przedłużenia obowiązujących umów i zakupu większych wolumenów „błękitnego paliwa”.

W ostatniej części wystąpienia szef OMV odniósł się do budowy rurociągu Nord Stream 2 oraz planowanego wydobycia gazu na Syberii: „Razem z Aleksiejem Millerem podzielamy przekonanie, że projekt NS 2 jest warty wysiłku. Nawiasem mówiąc, osiągnęliśmy już znaczący sukces, bo udało się nam zapewnić finansowanie projektu”.

Zobacz także: SKANER Energetyka24: Polska przy wsparciu Amerykanów ma szansę zostać eksporterem gazu

Zobacz także: Efektywność energetyczna pozwoli Ukrainie przetrwać wojnę z Rosją? [ANALIZA]

Komentarze