Reklama

Ropa

USA wygrywają wojnę cenową z OPEC

Jak donosi serwis Reuters, dzięki obfitym zasobom ropy łupkowej w Dakocie Północnej, firmy naftowe mogą wydobywać ropę po cenie prawie tak niskiej jak giganci OPEC- Iran i Irak.

Jeszcze kilka lat temu wydobywanie ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych było nieopłacalne. Teraz jednak, znaczące spadki kosztów mogą zachęcić amerykańskich producentów do zwiększenia wydobycia. Zwłaszcza, że członkowie grupy OPEC mogą zadecydować o zmniejszeniu dostaw ropy na rynki, celem redukcji nadpodaży. Jeśli porozumienie w tym temacie zostanie osiągnięte, cena ropy wzrośnie.

 

Według serwisu, koszty produkcji ropy z pól łupkowych od Teksasu do Północnej Dakoty są niższe o mniej więcej połowę w porównaniu do 2014 roku, kiedy to Arabia Saudyjska chciała wyprzeć z rynku podmioty wydobywające surowiec z łupków.

 

Światowe ceny ropy, oscylujące obecnie wokół 45 dolarów za baryłkę, są wystarczające dla opłacalnego wydobycia surowca z amerykańskich pól łupkowych. Jego spadły w tym roku do poziomu poniżej 30 dolarów za baryłkę.

 

Zobacz także: Księżopolski: OPEC obawia się arktycznej ofensywy Trumpa

Reklama

Komentarze

    Reklama