Reklama

Portal o energetyce

Tauron uruchomił platformę e-learningową poświęconą elektryczności

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Spółka Tauron uruchomiła multimedialną platformę e-learningową poświęconą bezpieczeństwu korzystania z energii elektrycznej. Program dedykowany jest uczniom i nauczycielom szkół podstawowych.

Internetowa platforma to inicjatywa największego w Polsce dystrybutora energii elektrycznej, spółki Tauron Dystrybucja. Firma od trzech lat prowadzi program edukacyjny, w ramach którego zasady bezpiecznego korzystania z prądu przedstawiono ok. 170 tys. uczniów z blisko 1,7 tys. szkół w południowej Polsce. Wykorzystanie e-learningu ma umożliwić przystąpienie do programu szkołom z całego kraju.

"Do tej pory przeprowadzaliśmy zajęcia edukacyjne bezpośrednio w szkołach na terenie działania spółki. Uznaliśmy, że warto zmienić formułę programu, tworząc nowoczesne i powszechnie dostępne narzędzie dydaktyczne. Dzięki temu nauczyciel w każdej szkole w Polsce sam będzie mógł wybrać temat lekcji związany z prądem, energią elektryczną lub bezpieczeństwem i przeprowadzić lekcję, dostosowując ją do potrzeb uczniów" - wyjaśniła w czwartek koordynująca projekt Beata Boryczko ze spółki Tauron Dystrybucja.

Zobacz także: Program edukacyjny Taurona pomoże w walce ze smogiem

Przekazywane dzięki platformie treści mają przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci. Filarem projektu są gotowe scenariusze interaktywnych lekcji, opracowane dla dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych. Lekcje zawierają filmy edukacyjne, są pełne doświadczeń, eksperymentów i zabaw, a także wykorzystują wiele pomocy naukowych w postaci quizów, rysunków, fotografii i motywów dźwiękowych.

Wszystkie materiały umieszczone na platformie były konsultowane z metodykiem szkolnym oraz psychologiem dziecięcym. W ocenie ekspertów, zastosowana formuła prowadzenia lekcji sprawia, że uczniowie bardziej angażują się w przeprowadzenie eksperymentów lub doświadczeń i pracując - najczęściej zespołowo - uczą się nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim samodzielnie dochodzą do wniosków i odkrywają prawa fizyki. Na potrzeby scenariuszy lekcji powstało również pięć kilkuminutowych filmów, przedstawiających główne tematy zajęć. Wykorzystano też dwa dłuższe filmy edukacyjne.

Niezależnie od treści przeznaczonych dla nauczycieli, platforma zawiera dział adresowany bezpośrednio do uczniów, a w nim gry, zabawy, eksperymenty i testy o elektryczności. Stopień trudności zadań i quizów dostosowano do dzieci w różnych grupach wiekowych; także tu najważniejszym tematem pozostaje bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej i właściwe zachowanie się w pobliżu urządzeń energetycznych. Materiały uczą też dzieci czym jest prąd, jak i gdzie się go wytwarza oraz jak jest przesyłany z elektrowni do domów.

Część materiałów dydaktycznych na platformie przygotowano z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Najważniejsze filmy edukacyjne są w trzech wersjach: z audiodeskrypcją dla uczniów niewidzących lub słabo widzących, z językiem migowym i z napisami dostosowanymi do potrzeb uczniów niesłyszących lub słabo słyszących. Natomiast jeden ze scenariuszy lekcji dla klas 1-3 przygotowano z myślą o klasach integracyjnych.

Platforma jest dostępna pod internetowym adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl, a strona całej akcji edukacyjnej to: bezpieczniki.tauron.pl.

Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze 57 tys. km kw. Rocznie firma przesyła ok. 45 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,4 mln klientów.

Krzysztof Nieczypor/PAP

Zobacz także: Tauron rozpoczyna współpracę ze szkołami technicznymi

Komentarze