Reklama

Gaz

Sojusz gazowy Ukrainy i Turcji. "Połączył ich wspólny wróg"

Ukraina i Turcja zawarły porozumienie. Jego celem jest dostarczanie do Europy gazu ziemnego wydobywanego w basenie Morza Kaspijskiego.

Na posiedzeniu Wysokiej Rady Strategicznej zrzeszającej przedstawicieli Turcji i Ukrainy obie strony rozmów sporządziły deklarację współpracy. Dokument mówi o tym, że obydwa państwa zamierzają zacieśniać kooperację przy projektach gazowych, a ich celem jest eksport do Europy surowca wydobywanego w basenie Morza Kaspijskiego. Tego typu działania uderzą przede wszystkim w Rosję, która od dawna dąży do zmonopolizowania rynków Europy środkowo-wschodniej.

"Strony zgodziły się na podjęcie wspólnych wysiłków w celu wzmocnienia wzajemnej współpracy w zakresie dostaw gazu, w szczególności poprzez wspólne wykorzystanie ukraińskiej  sieci przesyłowej oraz rozwój projektów, których celem jest dostarczanie gazu ziemnego z basenu Morza Kaspijskiego do Europy" – napisały w deklaracji strony porozumienia.

Na dobry początek Ukraina jest gotowa udostępnić Turcji swoje podziemne magazyny gazu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Tego rodzaju współpraca została ustalona na wcześniejszym spotkaniu między prezydentem Ukrainy, a premierem Turcji.

Zobacz także: Woźniak: Wstrząs na rynku ropy możliwy w 24 godziny

Zobacz także: Powstanie terminal LNG w Niemczech. Zagrozi Świnoujściu?

Komentarze