Reklama

Ropa

Saudowie i Rosjanie rozmawiają o podniesieniu cen ropy

Dziś w miejscowości Doha w Katarze odbędzie się spotkanie przedstawicieli Rosji i Arabii Saudyjskiej. Wezmą w nim udział również reprezentanci Wenezueli oraz Kataru. Celem rozmów jest zawarcie porozumienia służącego podniesieniu ceny ropy naftowej.

Saudyjski minister, Ali al-Naimi podkreślał przed spotkaniem, że jego kraj nie może ograniczyć produkcji bez porozumienia z pozostałymi państwami OPEC. W odpowiedzi Rosjanie podkreślili, że jeżeli członkowie kartelu ograniczą wydobycie, oni również to uczynią.

Wcześniej, również w lutym, tournée po stolicach krajów eksportujących ropę naftową przeprowadził wenezuelski minister energii Eulogio Del Pino. Nie udało mu się jednak osiągnąć skutecznego porozumienia cenowego. W tym miesiącu odbyło się również spotkanie przedstawicieli Wenezueli, Meksyku, Rosji i Arabii Saudyjskiej w Wiedniu - strony zakończyły jednak rozmowy bez zawarcia wiążących ustaleń.

Dzisiejsze spotkanie – zaplanowane i zorganizowane w sekrecie - stanowi powrót do metod działania z późnych lat 90, kiedy to kraje OPEC organizowały serię tego typu rozmów w celu wpłynięcia na ceny surowca.

Zobacz także: Amerykańskim firmom wydobywczym grozi fala bankructw

Zobacz także: Pierwsza dostawa irańskiej ropy po zniesieniu sankcji

Reklama

Komentarze

    Reklama