Reklama

Ropa

Pierwsza dostawa irańskiej ropy po zniesieniu sankcji

  • Ilustracja: TeamIndus

Przedwczoraj z Iranu zostały wysłane 4 miliony baryłek ropy naftowej przeznaczonej na europejskie rynki. Informację przekazała agencja informacyjna Shana powołując się na słowa Roknodina Javadi – dyrektora zarządzającego National Iranian Oil Company (NIOC). Jest to pierwsza dostawa irańskiego surowca do Europy od czasu nałożenia na ten kraj sankcji gospodarczych.

„Dwa miliony baryłek zakupił francuski koncern Total, pozostałe dwa miliony kupiły dwa przedsiębiorstwa - jedno z Rosji, a drugie z Hiszpanii” – powiedział Roknoddin Javadi. Jest to pierwsza zrealizowana dostawa od momentu zniesienia sankcji nałożonych przez USA i kraje Europy Zachodniej.

Wcześniej irańskie media przedstawiły oświadczenie wiceprezesa koncernu, który poinformował, że irański eksport ropy w ciągu najbliższych miesięcy wzrośnie o 1,5 miliona baryłek dziennie. Wysłana przed dwoma dniami dostawa surowca pokazuje, że Iran zamierza wywiązywać się ze swoich wcześniejszych deklaracji dotyczących "zalania" europejskiego i światowego rynku tanią ropą naftową.

Zobacz też: Moskwa i Rijad podzielą się Bałtykiem. Co z Polską?

Zobacz także: Czyżewski: W nadchodzącej dekadzie ropa nie straci na znaczeniu

Komentarze