• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosyjski minister: Komisja Europejska ramię w ramię z Gazpromem ws. OPAL

Gazociąg OPAL
Gazociąg OPAL

Jak powiedział rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, Komisja Europejska i Federacja Rosyjska zajęły wspólne stanowisko w sprawie gazociągu OPAL, głoszące, że wszystkie decyzje dotyczące tego połączenia zostały podjęte w interesie europejskich konsumentów, na podstawie i z poszanowaniem przepisów prawa.

Według agencji RIA Novosti, Nowak w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że Komisja Europejska i Gazprom zajmują wspólne stanowisko w sprawie gazociągu OPAL. Dodał też, że ,,wszystkie decyzje były podejmowane na podstawie ustawodawstwa europejskiego i służą interesom konsumentów europejskich”.

Zobacz także: Wojna informacyjna o gazociąg OPAL – analiza niemieckiej i rosyjskiej prasy [RAPORT]

Przypomnijmy, Decyzją Komisji Europejskiej z 28 października ubiegłego roku, Rosjanie przez następne 16 lat będą mogli wykorzystywać 80 proc. przepustowości gazociągu OPAL, lądowej odnogi połączenia Nord Stream. Obecnie Gazprom korzysta z 50 proc. mocy przesyłowych, lecz od dawna wnioskuje, by było to blisko 100 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześciennych gazu więcej, niż był w stanie wtłoczyć do tej pory. 23 grudnia Prezes polskiego koncernu PGNiG Piotr Woźniak poinformował, że udało się przekonać istotny organ administracji Unii Europejskiej jakim jest Trybunał Sprawiedliwości do zawieszenia decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL, który to jest własnością rosyjskiego koncernu.

 

Wspólne oświadczenie krytykujące decyzję KE w sprawie OPAL wydali też prezydenci Polski i Ukrainy.

Komentarze