Reklama

Elektromobilność

Rośnie sprzedaż aut elektrycznych w Europie

Fot. Paul Krueger / flickr.com
Fot. Paul Krueger / flickr.com

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku sprzedano o 38 proc. więcej samochodów z alternatywnymi źródłami napędu niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Dynamiczny wzrost zarejestrowano zwłaszcza wśród aut o napędzie elektrycznym, którego liderem jest m.in. Polska.

Według opublikowanego wczoraj raportu Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów w I kwartale 2017 roku w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano prawie 213 tys. aut z alternatywnymi źródłami energii (samochody elektryczne i hybrydy), co stanowi wzrost aż o 37,6% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. W porównaniu z całym rokiem 2016 jest to wzrost o 2,6%. Największy popyt na auta z innowacyjnymi napędami zarejestrowano w Hiszpanii (wzrost sprzedaży o 87,4%), a także w Niemczech (67,5%) i Wielkiej Brytanii (29,9%).

Biorąc pod uwagę wyłącznie auta o napędzie elektrycznym we wspomnianych okresach odnotowano wzrost na poziomie 49%. Co ciekawe, ich sprzedaż wzrosła najbardziej na Słowacji (wzrost o 237%, z 8 do 27 aut), a także… w Polsce (o 200%, z 22 do 66 samochodów). Najwięcej "elektryków" zarejestrowano we Francji – 7402 samochody (wzrost o 22,9%).

Zobacz także: Milion polskich „Tesli”? Kasandryczna wizja globalnego rozwoju elektromobilności [KOMENTARZ]

Optymistyczne informacje opublikowane w raporcie studzą twarde dane dotyczące całości rynku motoryzacyjnego w Europie. Choć popyt na auta elektryczne rósł czterokrotnie mocniej niż na wszystkie samochody w pierwszym kwartale, to ich sprzedaż wciąż stanowi tylko 1 proc. rynku.

Zobacz także: Electromobility Poland "bez kierowcy"

Krzysztof Nieczypor

Reklama

Komentarze

    Reklama