Reklama

Portal o energetyce

Rosja trzecim największym producentem paliw kopalnych na świecie

  • Fot. Crown Copyright
    Fot. Crown Copyright

BP opublikowało raport „Statistical Review of World Energy”, z którego wynika, że w 2014 roku Rosja była trzecim największym producentem paliw kopalnych na świecie. Jej udział w globalnej produkcji energii ukształtował się na poziomie 10%. 

Rosja pozostała największym eksporterem gazu ziemnego i  drugim, co do wielkości, eksporterem ropy. Zachowała również pozycję wiodącego dostawcy kopalin energetycznych do UE, odpowiadając za  36,6% i 41% unijnego importu ropy naftowej i gazu.

W raporcie czytamy również, że udział Rosji w światowej produkcji wyniósł 4,3% dla węgla, 12,7% dla ropy naftowej i 16,7% dla gazu ziemnego. W przypadku pierwszych dwóch surowców odnotowano wzrost o 0,6% i 1,2% - a więc poniżej średniej dla ostatniej dekady (odpowiednio 1,5% i 2,6%). Inaczej wygląda sytuacja w kwestii ,,błękitnego paliwa”, ponieważ tutaj wyraźniej zarysował się negatywny trend i zamiast średniorocznego wzrostu zaobserwowano spadek o 4,3%. Ogólny wolumen produkcji energii w Rosji zmniejszył się o 1,4%.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama