Reklama

Wiadomości

Rekordowe zyski ExxonMobil. Biały Dom: kosztem zwykłych Amerykanów

Autor. Twitter / @nexta_tv

Biały Dom wyraził oburzenie na Big Oil. Amerykańskie kocerny kontynuują raportowanie rekordowych zysków za 2022 r., a ExxonMobil jest najnowszym celem krytyki administracji Bidena.  

Reklama

ExxonMobil poinformował we wtorek o 55,7 mld dolarów zysków za 2022 r. To rekord nie tylko tej spółki, ale w ogóle wśród zachodnich koncernów naftowych. Wysokie ceny ropy i gazu były kluczowymi przyczynami wyższych zysków w Exxon, który pobił swój własny roczny rekord zysków 45,2 mld dolarów z 2008 roku - kiedy ceny ropy osiągnęły rekordowe 142 dolary za baryłkę - i odnotował najwyższy w historii roczny zysk dużej zachodniej firmy naftowej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Reakcja Białego Domu była szybka. „To oburzające, że Exxon zanotował nowy rekord zysków wśród zachodnich firm naftowych podczas gdy zwykli Amerykanie zostali zmuszeni do płacenia tak wysokich cen na stacjach w czasie inwazji Putina" - powiedział rzecznik Białego Domu Abdullah Hasan w pisemnym oświadczeniu cytowanym przez „The Hill".

"Ostatnie raporty o zarobkach jasno pokazują, że firmy naftowe mają wszystko, czego potrzebują, w tym rekordowe zyski i tysiące niewykorzystanych, ale zatwierdzonych zezwoleń, aby zwiększyć produkcję, ale zamiast tego decydują się na zaoranie tych zysków, aby wyścielić kieszenie kierownictwa i akcjonariuszy, podczas gdy Republikanie wymyślają wymówkę za wymówką, aby osłonić je przed jakąkolwiek odpowiedzialnością" - powiedział Biały Dom.

"Jedyną rzeczą, która powstrzymuje Big Oil przed zwiększeniem produkcji, jest ich decyzja o wypłacaniu akcjonariuszom miliardów zamiast reinwestowania zysków" -  napisał na Twitterze prezydent Joe Biden odnosząc się do rekordowych zysków Exxona. "Zamiast domagać się odpowiedzialności, republikańscy urzędnicy obarczają nas winą. Robię swoją część, aby obniżyć ceny, nadszedł czas, aby Big Oil zrobił swoją" – dodał prezydent.

To już drugi raz w ciągu niespełna tygodnia, kiedy Biały Dom potępił decyzje korporacyjne w firmach naftowych. W zeszłym tygodniu, kiedy Chevron ogłosił program wykupu akcji o wartości 75 miliardów dolarów, Hasan powiedział, że "dla firmy, która jeszcze niedawno twierdziła, żeciężko pracuje nad zwiększeniem produkcji ropy, rozdanie 75 miliardów dolarów kierownictwu i bogatym akcjonariuszom z pewnością jest dziwnym sposobem na pokazanie tego".

Czytaj też

W piątek Chevron poinformował również o swoim najwyższym rocznym zysku w historii, ponieważ jego skorygowane zyski za zeszły rok wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do roku 2021, osiągając 36,5 miliarda dolarów dzięki wyższym cenom ropy i gazu oraz rekordowej produkcji w USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama