Reklama

Wiadomości

ExxonMobil w tarapatach? Rosją domaga się setek milionów dolarów zaległego podatku

Platforma wiertnicza na Sachalinie. Fot. Rosnieft

Rosja domaga się od amerykańskiego giganta naftowego ExxonMobil zapłacenia ponad 200 milionów dolarów z nieodprowadzonych podatków – podaje Reuters.

Reklama

Jak informuje amerykańska agencja powołując się na rosyjski TASS oraz dokumenty sądowe, niedawno rosyjska Prokuratura Generalna zwróciła się z wnioskiem do sądu o odzyskanie 15,5 miliarda rubli (ok. 220 milionów dolarów), których zapłacenia w ramach podatku miał unikać amerykański ExxonMobil.

Reklama

Chodzi o działalność amerykańskiego koncernu w międzynarodowym projekcie Sachalin. W ubiegłym roku spółka ogłosiła wycofanie się z inwestycji, w związku z zachodnimi sankcjami zachodnich nałożonymi na Rosję z powodu zbrodniczej inwazji na Ukrainę.

Czytaj też

Strona internetowa sądu okręgowego w Sachalinie wymienia powództwo Prokuratury Generalnej przeciwko Exxon Neftegaz Ltd., rosyjskiej spółce zależnej ExxonMobil, jednak nie podaje żadnych szczegółów sprawy.

Reklama

W ramach zemszczenia się za odejście zagranicznych inwestorów od projektu, Moskwa zablokowała ich aktywa, a także przejęła je w niektórych przypadkach. Na miejsce Exxon wszedł nowy podmiot, całkowicie zależny od rosyjskiego Rosnieftu i to on jest obecnie właścicielem praw inwestorskich w projekcie Sachalin-1.

Reklama

Komentarze

    Reklama