Reklama

Ropa

W przeddzień spotkania OPEC+ do USA płyną saudyjskie supertankery z ropą

Fot. Pixabay/Free-Photos
Fot. Pixabay/Free-Photos

Największy eksporter ropy na świecie, Arabia Saudyjska, na dzień przed kluczowym dla rynku ropy ministerialną wideokonferencją OPEC+, wysyła do Stanów Zjednoczonych wiele supertankerów z ropą.

Jak przekazał Bloomberg, na statkach łącznie załadowanych jest 14 milionów baryłek ropy. W porównaniu z marcem ubiegłego roku, Saudowie sprzedali Amerykanom tylko 2 miliony baryłek.

Prawie wszystkie tankery należą do saudyjskiej państwowej firmy transportowej Bahri. Tuż po zapowiedziach o zwiększeniu produkcji przez Arabię, Bahri wynajęła kilka ogromnych statków zdolnych do transportu wielkich ilości ropy. Wzrost eksportu do USA zbiegł się z spadkiem światowego popytu o 30% z powodu epidemii koronawirusa.   

Krach na rynku

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu.

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC+ zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

Reklama

Komentarze

    Reklama