Reklama

Ropa

W czwartek pierwsza dostawa amerykańskiej ropy do białoruskich rafinerii

Białoruska rafineria Naftan. Fot. belarus.by
Białoruska rafineria Naftan. Fot. belarus.by

Przyjazd pierwszego pociągu z amerykańską ropą zakupioną przez Białoruś z litewskiego portu w Kłajpedzie w rafinerii w Naftanie w obwodzie witebskim republiki spodziewany jest w czwartek, powiedział rzecznik koncernu Belneftichim Aleksander Tiszczenko.

"Dostawa pierwszej partii amerykańskiej ropy będzie miała miejsce w czwartek" - powiedział we wtorek Tishchenko RIA Novosti. Podkreślił, że dostawa koleją całej zakupionej amerykańskiej ropy do białoruskiej firmy zajmie 10-14 dni.

Pierwszy tankowiec dla Białorusi z 77 tysiącami ton amerykańskiej ropy Bakken przybył do portu na Litwie w Kłajpedzie wieczorem 5 czerwca. Zaplanowano, że po rozładunku olej zostanie wysłany koleją do rafinerii w Nowopołocku. To dwunasta w tym roku dostawa cystern od innych niż Rosja dostawców, wśród których była m.in. Norwegia czy Azerbejdżan. Całkowita objętość dostaw przekroczyła 1 milion ton ropy.

W maju białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makei powiedział, że republika zaczyna kupować ropę ze Stanów Zjednoczonych. Według niego stało się to możliwe po wynikach porozumień osiągniętych podczas wizyty w Mińsku 1 lutego przez sekretarza stanu USA Michaela Pompeo i jego spotkania z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.

Wcześniej Belneftekhim oświadczył, że strona białoruska liczy na dostawy amerykańskiej ropy do rafinerii rurociągiem z Polski. Łukaszenka powiedział również, że Stany Zjednoczone mogą udzielać tanich pożyczek na budowę rurociągu do pompowania ropy z Bałtyku do republiki.

Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy do swoich rafinerii w związku z brakiem porozumienia cenowego z Rosją. Ropa jest dostarczana drogą morską przez porty w Kłajpedzie i Odessie.

Reklama

Komentarze

    Reklama