Reklama

Ropa

USA namawiają Chiny na wspólne uderzenie w rosyjską ropę

Fot. Dennis Jarvis / Flickr

Chińskie ministerstwo handlu potwierdziło, że na początku lipca doszło do rozmów z Amerykanami w zakresie obniżenia cen rosyjskiej ropy. Celem jest oczywiście utrudnienie reżimowi Putina finansowania wojny przeciwko Ukrainie.

Reklama

„5 lipca chiński wicepremier Liu He przeprowadził wideorozmowę z sekretarz skarbu USA Janet Yellen, podczas której strona amerykańska przedstawiła pomysł ustalenia maksymalnej ceny ropy w tym kraju [Rosji, przyp. red.]” – powiedziała podczas briefingu rzeczniczka ministerstwa handlu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Powyższe słowa są potwierdzeniem wcześniejszej wypowiedzi Janet Yellen na ten temat. Waszyngton dąży do obniżenia cen rosyjskiej ropy, trafiającej na światowe rynki. Kwestia ta była poruszana m.in. podczas niedawnego szczytu G7 i spotkała się z reakcją Moskwy, której przedstawiciel oświadczył, że będzie to ryzykowne posunięcie, mogące zaostrzyć globalny kryzys energetyczny.

Chińczycy podchodzą jednak do pomysłu Amerykanów ze sporą rezerwą i podkreślają, że sprawa jest złożona. „Przesłanką do rozwiązania problemu jest to, aby wszystkie dążyły do porozumienia i ułatwienia negocjacji oraz przyczyniały się do zmniejszenia napięcia (…) to w interesie wszystkich” - dodała rzeczniczka. Zapomniała jednak wspomnieć, że do deeskalacji z pewnością przyczyniłoby się wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy oraz zaprzestanie ataków na ludność cywilną.

Reklama

Komentarze

    Reklama